Jeśli nie korzystasz z filtrów przez cały rok, to zapewne właśnie nadszedł ten czas, gdy stoisz przed wyborem kosmetyku, który ma zabezpieczyć Twoją skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Mimo tego, że nie mamy jeszcze kalendarzowego lata, słońce operuje mocno, a index UV przekracza już wartości uznawane za bezpieczne! Czytaj dalej, by dowiedzieć się jaką ochronę wybrać:
Czy musisz korzystać z filtrów UV?
Jak wybrać najlepszy kosmetyk - rodzaje filtrów
Nie tylko SPF ma znaczenie! Pamiętaj o ochronie przed UVA
Czy musisz korzystać z filtrów UV?
Krótka odpowiedź brzmi: w Skin Wisdom wychodzimy z założenia, że musisz tylko oddychać, spać, jeść i pić, a reszta jest Twoim indywidualnym wyborem ;) Więc nie, nie musisz korzystać z filtrów ani w ogóle chronić się przed słońcem. Po prostu warto to robić, jeśli chcesz uniknąć fotostarzenia, zminimalizować ryzyko przebarwień i zmniejszyć ryzyko nowotworów skóry.
Spójrz na 61-letnie bliźniaczki, Susan i Jeanne. Założymy się, że bez trudu stwierdzisz, która z nich raczej unikała słońca, a która przeprowadziła się na Florydę, by korzystać z niego codziennie. Przebarwienia na całej powierzchni twarzy oraz sieć drobnych zmarszczek dodają Jeanne dobre 10-15 lat, choć kobiety dzielą nie tylko identyczny zestaw genów, ale także datę urodzenia.
Oczywiście stosowanie kosmetyków z filtrami to niejedyny sposób na ochronienie się przed słońcem, jednak umówmy się - nałożenie kremu jest znacznie wygodniejsze niż chowanie się pod parasolem czy wychodzenie z domu dopiero po zmroku ;)
Jak wybrać najlepszy kosmetyk, dający skuteczną ochronę?
Istnieją dwa główne rodzaje filtrów: mineralne i organiczne, z których każdy ma swoje zalety i wady.
Filtry mineralne (fizyczne)
Filtry mineralne, znane również jako fizyczne, to substancje takie jak tlenek cynku (INCI: Zinc Oxide) i dwutlenek tytanu (Titanium Dioxide). Działają głównie poprzez odbicie promieniowania UV, choć badania pokazują, że wersje nano filtrów mineralnych absorbują promieniowanie. Zapewniają skuteczną ochronę przed całym spektrum promieniowania UVA1, UVA2 i UVB. Uznawane są za najbezpieczniejsze dla skóry, dlatego znajdziesz je m.in. w produktach przeciwsłonecznych dla najmłodszych. Stosowanie filtrów mineralnych jest rekomendowaną opcją dla osób ze skórą wrażliwą, alergiczną, a także dla osób po zabiegach kosmetycznych, ponieważ działają na powierzchni skóry, co minimalizuje ryzyko niepożądanych reakcji. Zapewniają ochronę natychmiast - możemy wyjść na słońce dosłownie sekundę po ich nałożeniu. Są bardziej stabilne w warunkach słonecznych.
Główne zastrzeżenia do tych składników to przede wszystkim trudności w rozprowadzeniu produktu, wybielenie skóry, tworzenie „maski gejszy” na skórze. To spowodowało, że zaczęto używać filtrów mineralnych w formie nanocząsteczek, dzięki czemu krem rozprowadza się dużo lepiej, łatwiej i nie bieli skóry. Nanocząsteczki budzą nieco kontrowersji związanych z potencjalnym przenikaniem w głąb skóry i reagowaniem ze skórą, ale powszechnie uważa się je za bezpieczne.
Kosmetyki z filtrami mineralnymi:
- Dermomedica - Przeciwstarzeniowy Krem Do Twarzy Z Resweratrolem SPF 30 - RESVERATROL MINERAL CREAM SPF 30
- Plantea - Wodoodporny Ochronny Krem Do Twarzy z Filtrem SPF 50 - Sun Shield
Filtry chemiczne (organiczne)
Z drugiej strony mamy filtry chemiczne, znane również jako organiczne, które wchodzą w reakcję z naskórkiem, pochłaniając promieniowanie UV i zamieniając je głównie w energię cieplną. W tej kategorii najlepsze jakościowo i najbezpieczniejsze są substancje takie jak Tinosorb S, Tinosorb M, Mexoryl SX, Mexoryl XL oraz Uvinul A Plus.
- Lynia - Nawilżająco Łagodzący Krem Ochronny z Antyoksydantami - SunShield SPF 50+
- SKIN SCIENCE - Light Shield SPF 30
- BasicLab - Lekki Krem Do Twarzy z Filtrem SPF50+ - Prewencja i Antyoksydacja
- BasicLab - Lekka Emulsja Ochronna Do Twarzy z Filtrem SPF50+ - Prewencja i Antyoksydacja
- WOODS_ COPENHAGEN - Krem Ochronny Do Twarzy z Filtrem SPF 50 - Sun Face SPF 50
- WOODS_ COPENHAGEN - Krem Ochronny Do Twarzy z Filtrem SPF 30 - Sun Face SPF 30
Filtry mieszane
Bardzo łatwo znaleźć na rynku kremy, które łączą w sobie oba rodzaje filtrów - mineralne i chemiczne - dla najwyższego stopnia ochrony UVB i UVA.
- NEUTREA BioTech - UV PROTECTOR SPF 50+ Krem Ochronny Do Twarzy z Filtrem SPF 50
- Altruist - Face Fluid Sunscreen SPF 30 - Krem Przeciwsłoneczny Do Twarzy
- Altruist - Sunscreen SPF 50 - Wodoodporny Krem Przeciwsłoneczny
To który krem z filtrem wybrać?
Nawet najlepszy kosmetyk z filtrami nie zadziała, jeśli nie będzie regularnie nakładany na skórę. Dlatego, poza spektrum ochrony, kieruj się swoimi preferencjami związanymi z konsystencją kosmetyku, wyglądem skóry po nałożeniu kremu itd. Wybierz kosmetyk tak, by jego codzienne nakładanie nie było dla Ciebie drogą przez mękę ;)
Jeśli Twoja skóra jest wrażliwa, lub świeżo po zabiegach, lepszym wyborem będzie filtr mineralny. W pozostałych przypadkach możesz śmiało wybierać między różnymi opcjami. Jeśli nie lubisz efektu bielenia skóry i zależy Ci na konsystencji, która będzie się łatwo rozprowadzać, prawdopodobnie bardziej polubisz się z filtrami chemicznymi lub mieszanymi.
Przykładowe kremy z każdej kategorii podaliśmy Ci w akapicie wyżej, omawiając różnice między poszczególnymi typami filtrów.
O spektrum ochrony i oznaczeniach na kremach z filtrem więcej przeczytasz w tym wpisie.
A jeśli chcesz, żeby ktoś, kto się na tym zna, po prostu wybrał najlepszy krem dla Ciebie, zostaw to nam - wystarczy że wykupisz dostęp do pakietu Prosty Start, a my zajmiemy się resztą. Ułożymy Ci całą pielęgnację, w tym dobierzemy odpowiedni krem ochronny.
Nie tylko SPF ma znaczenie! Pamiętaj o ochronie przed UVA
Warto zastanowić się, czym właściwie jest SPF (ang. Sun Protection Factor) i jak działa. SPF jest miarą ochrony przed promieniowaniem UVB (B jak Burning - przypalenie, brązowienie), które głównie powoduje oparzenia słoneczne i zaczerwienienia skóry (a także opaleniznę). SPF oznacza, o ile więcej czasu możemy spędzić na słońcu, zanim dojdzie do zaczerwienienia skóry w porównaniu do skóry niezabezpieczonej. SPF 30 to minimum, aby nie trzeba było reaplikować kremu co chwilę.
Kolejnym istotnym aspektem jest promieniowanie UVA (A jak Aging - starzenie), które przenika przez chmury i szyby, więc jest obecne nawet w pochmurne dni. W przeciwieństwie do promieniowania UVB, promieniowanie UVA może przenikać głębiej w skórę, przyczyniając się do jej starzenia i powstawania uszkodzeń. Dlatego ważne jest, aby krem z filtrem chronił również przed promieniowaniem UVA, co zazwyczaj jest sygnalizowane na opakowaniu jako PPD (Persistent Pigment Darkening) lub dodatkowe oznaczenie "broad spectrum". Kupując u nas masz pewność, że krem będzie chronił zarówno przed UVB jak i UVA.
W ostatnich latach obserwuje się również rosnącą świadomość dotyczącą wpływu promieniowania niebieskiego (HEV) na skórę, emitowanego głównie przez urządzenia elektroniczne. Chociaż większość kremów z filtrem nie jest przeznaczona do ochrony przed tym rodzajem promieniowania, warto szukać produktów zawierających antyoksydanty, które mogą pomóc w neutralizacji szkodliwych efektów promieniowania niebieskiego.
Nawilżająco Łagodzący Krem Ochronny z Antyoksydantami - SunShield SPF 50+ - Lynia
Antyoksydacyjny foto-protekcyjny krem do twarzy i pod oczy - Light Shield SPF 30 - SKIN SCIENCE
Podsumowując, wybierając kosmetyki przeciwsłoneczne, warto zwrócić uwagę nie tylko na wartość SPF, ale także na skład, w tym rodzaj użytych filtrów oraz ich skuteczność w ochronie przed różnymi rodzajami promieniowania słonecznego. W Skin Wisdom znajdziesz wyłącznie kremy przeciwsłoneczne o wysokiej skuteczności i z bardzo dobrymi składami, o co osobiście zadbała nasza Skin Ekspertka Agnieszka Zielińska. Możesz mieć pewność, że każdy krem ochronny w naszym sklepie został sprawdzony przez naszą Skin Ekspertkę, dlatego śmiało wybierz coś dla siebie.
A jeśli wolisz ciężar wyboru zrzucić na nas, skorzystaj z Pakietu Prosty Start, w ramach którego przeprowadzimy diagnozę Twojej skóry, ułożymy Ci plan pielęgnacji i dobierzemy kosmetyki - w tym odpowiedni dla Ciebie krem z filtrem.
Chcesz wiedzieć więcej o stosowaniu kremów z filtrem?
-> Przeczytaj nasz wpis FAQ - kremy z filtrami SPF! w którym m.in omawiamy rodzaje promieniowania UV i jego wpływ na skórę, poruszamy kwestię skutków ubocznych stosowania filtrów i rozwiewamy wiele innych wątplwości, jak np. to, czy stosowanie kremu z filtrem może wpłynąć na produkcję witaminy D3 w skórze.
-> Sprawdź "tajniki obsługi" kremów z filtrem - czyli wszystko o tym jak aplikować, ile aplikować i jak zmywać kremy ochronne.
Dodaj komentarz