Szukaj na blogu

Ułożymy Twój plan pielęgnacji
w 5 minut!
Poznaj 5 zasad skutecznej pielęgnacji skóry

Poznaj 5 zasad skutecznej pielęgnacji skóry

Czy znasz osobę, która NIE chciałaby mieć zdrowej skóry? 

Nasza skóra jest elementem naszej pewności siebie, dobrego samopoczucia, a także wyglądu. Im więcej niechcianych problemów, szeroko rozumianych niedoskonałości, tym bardziej zakrywamy skórę makijażem oraz szukamy cudownych rozwiązań kosmetycznych, które mają wyeliminować nasze problemy. Nasza skóra to także nasze emocje. „Mam już tego dość”, „nienawidzę mojej skóry”, „mam już dość walki z moją skórą” to słowa, które pojawiają się z powodu problemów, których przysparza nam ten największy organ naszego ciała. 

Co ciekawe, pomimo wielu informacji o pielęgnacji skóry, kosmetykach, my, konsumenci, ciągle NIE WIEMY jak prawidłowo pielęgnować skórę, bo sprzecznych informacji jest zbyt wiele. Właśnie dlatego w Skin Wisdom dzielimy się wiedzą o skutecznej pielęgnacji skóry. Chcemy, żeby każdy miał możliwość, by zadbać o swoją skórę niezależnie od jej problemów, czasu, budżetu czy rodzaju używanych kosmetyków. Aby ułatwić proces pielęgnacji stworzyłyśmy autorski system diagnozy skóry, inny niż wszystkie, dzięki któremu możemy dopasować skuteczną pielęgnację do prawie każdej skóry. 

Jeśli jednak wolisz ułożyć swoją pielęgnację samodzielnie, to poniżej wskazówki i zasady skutecznej pielęgnacji twarzy. Jest jeden mały haczyk – nie podamy Ci poniżej prawdy objawionej, rozwiązania na wszystkie problemy, kosmetyku, który za sprawą czarodziejskiej różdżki rozwiąże wszystkie Twoje problemy. Jeśli właśnie tego oczekujesz od pielęgnacji, nie czytaj dalej.

 

Podobnie jak ze wszystkim w naszym życiu, diecie, treningu sportowym, osiąganiu swoich celów prywatnych i zawodowych, w pielęgnacji potrzebna jest wiedza, systematyczność i cierpliwość…a o tym nikt nie mówi.

- Jeśli zatem Twoja skóra nie wygląda tak jakbyś chciał/a
- Zmarszczki pojawiły się znikąd, zaatakowały niespodziewanie, wyglądasz starzej niż się czujesz
- Twój trądzik jest fatalny, czujesz się okropnie ze sobą i masz dość ciągłego leczenia
- Twoja skóra to jeden wielki problem
- Chcesz mieć piękną skórę, ale nie wiesz jak to osiągnąć 
- Żałujesz, że nie zaczęłaś/eś właściwie pielęgnować swojej skóry wcześniej
- Chcesz zacząć dobrze pielęgnować swoją skórę, ale gubisz się w natłoku informacji
- Chcesz wiedzieć, co naprawdę jest właściwe i skuteczne w pielęgnacji swojej skóry

Jeśli na choćby jedno stwierdzenie odpowiedziałaś/eś TAK – jesteś we właściwym miejscu!

Opowiemy Ci jak pielęgnować skórę. Bez owijania w bawełnę, bez obiecywania natychmiastowych efektów. Ale za to z prawdziwym „efektem wow” jak zrobisz to, co jest skórze potrzebne.

I uwaga, żeby było jasne, w co się pakujesz – nie da się osiągnąć zdrowej skóry w tydzień – potrzeba na to więcej czasu.

 

DEFINICJA ZDROWEJ, PIĘKNEJ SKÓRY, CZYLI CO?

Powiedzmy sobie od razu, to, co widzimy na zdjęciach w mediach, internecie, na Instagramie to zwykle mało prawdziwy obraz skóry: filtry, makijaż, a nawet Photoshop to przykrywka dla prawdziwej skóry. Skóra nie jest idealna, to organ, którego główną rolą jest ochrona całego organizmu, a nie wyglądanie nieskazitelnie. 

Zanim zaczniesz pielęgnować swoją skórę musisz pamiętać/wiedzieć, że wpływają na nią dwa główne uwarunkowania: genetyczne (mieszanka Twoich genów wpływa na to jaką masz skórę np. tłusta vs sucha), ale też epigenetyczne związane z naszym życiem, jego stylem, emocjami, hormonami etc. (np. fotostarzenie, przebarwienia posłoneczne). Aby dobrze pielęgnować skórę należy znaleźć przyczynę problemów, czasami eliminując najpierw uwarunkowania epigenetyczne, by dojść do tych rzeczywiście wpływających na skórę. 

Spójrz na przykład: jednym z najczęściej pojawiających się problemów skóry jest jej nadmierne przetłuszczanie. Zwiększona ilość sebum to świecenie się skóry, a także ryzyko pojawiania się zaskórników zamkniętych czy stanów zapalnych trądzikowych. Odpowiedzią z naszej strony są działania wysuszające, antybakteryjne, takie, które zniwelują nadmiar sebum. A często okazuje się, że skóra nie jest tłusta czy przetłuszczająca się z natury (genetycznie), tylko działania pielęgnacyjne (epigenetyka) doprowadziły do nadmiernego zaburzenia bariery hydrolipidowej i w konsekwencji zwiększonego przetłuszczania się skóry (o tym procesie szczegółowo przeczytasz już wkrótce w kolejnym wpisie). To oczywiście nie oznacza, że skórę przetłuszczającą się trzeba TYLKO natłuszczać. Możesz absorbować nadmiar sebum, ale nie można zapomnieć o nawilżaniu. 

Ilość kosmetyków nie pomaga w dokonywaniu właściwych wyborów, to prawda, bo to istna KOSMETYCZNA DŻUNGLA. Kosmetyki wybieramy najczęściej na podstawie opisu, recenzji lub rekomendacji innych osób. Jednak za każdym razem to TY ponosisz odpowiedzialność za swój wybór, a konsekwencje tego wyboru są widoczne na Twojej skórze.

Jeśli nie znasz swojej skóry, nie pomoże Ci rekomendacja innej osoby, nawet najlepiej znającej kosmetyki czy posiadającej umiejętność czytania składów kosmetyków. To Ty musisz wiedzieć jak dopasować kosmetyki do swojej skóry. 

Jeśli jeszcze nie znasz swojej skóry, to diagnoza skóry Skin Wisdom pomoże Ci ją poznać. Jeśli znasz swoją skórę, wiesz, czego ona potrzebuje, to poniżej znajdziesz dobre ramy skutecznej pielęgnacji.

 

1. OCZYSZCZANIE SKÓRY

Możliwości, filozofii i sposobów oczyszczania skóry jest wiele. To jest bardzo dobra kategoria produktowa… dla firm kosmetycznych, które ją sprzedają. Z punktu widzenia skóry: im delikatnej skóry oczyszczamy i mniej ją drażnimy tym lepiej. Dlaczego? Bo nie naruszamy bariery hydrolipidowej i nie doprowadzamy do wysuszenia skóry. Nie da się skóry doczyścić i sprawić, by poprzez umycie była z mniejszą ilością zmian trądzikowych (albo da się na chwilę, potem problem wróci ze zdwojoną siłą)

ZAPAMIĘTAJ: uczucie ściągnięcia, napięcia, podrażnienia skóry nie jest naturalnym objawem na skórze. Świadczy o naruszonej barierze hydrolipidowej.

Jak oczyścić skórę? Najprościej będzie kupić produkt na bazie olejków, który w połączeniu z wodą umyję łagodnie Twoją twarz. Zmyje makijaż, a Ty ewentualnie płynem dwufazowym do demakijażu oczu dokończysz demakijaż samych oczu.

Możesz wykorzystać również wersję azjatycką, czyli tak zwane olejowe oczyszczanie twarzy (OCM oil cleansing method) i użyć czystego oleju, który następnie zmyjesz łagodnym żelem.

 

Łagodne kosmetyki do mycia twarzy:

Naturalny Olejek Do Mycia Twarzy z Olejem Lnianym - Polny Warkocz,

Naturalny Żel Do Mycia i Oczyszczania Twarzy Oczu i Ust - Miya Cosmetics,

Delikatny Żel Do Mycia Twarzy - Plantea

 

2. ZAPOBIEGANIE

Zapobieganie to najlepszy sposób na piękną skórę i im wcześniej zaczniemy zapobiegać starzeniu się skóry tym lepiej nam to pójdzie. Nawet jeśli nasze geny nie sprzyjają nam w kwestii starzenia się skóry, to im szybciej będziemy zapobiegać tym łatwiej będzie utrzymać skórę w dobrej formie.

ZAPAMIĘTAJ, że starzenie skóry to nie tylko zmarszczki, to również przebarwienia, naczynia, suchość skóry.

Zapobieganie to przede wszystkim przeciwdziałanie wolnym rodnikom. Wolne rodniki to reaktywne cząsteczki tlenu, które w skórze niszczą głównie białka kolagenu i elastyny. Im więcej stresu, słońca i używek, tym więcej wolnych rodników w naszej skórze. Efekt: brak blasku, brak zdrowego kolorytu, skóra poszarzała, zmęczona, więcej zmarszczek. Najlepsze antyoksydanty to witaminy A,C,E, ale też resweratrol czy kwas ferulowy. Poza zapobieganiem, witamina C rozjaśni skórę, poprawi jej koloryt i doda blasku (a to podstawa zdrowej skóry).

Serum antyoksydacyjne to produkt, który powinna mieć każda kobieta i stosować do końca życia.

 

Przykłady serum antyoksydacyjnych:

Antyoksydacyjne Serum Do Twarzy z Witaminą C 15% - Nawilżenie i Rozświetlenie - BasicLab

Antyoksydacyjne Serum Do Twarzy z Witaminą C 10% - Napięcie i Wzmocnienie Naczynek - BasicLab

 

3. NAWILŻANIE

To, że skórę trzeba nawilżać wiedzą wszyscy. Ale nie wszyscy robią to prawidłowo. Jeśli Twoja bariera hydrolipidowa nie funkcjonuje prawidłowo (więcej o barierze hydrolipidowej już wkrótce w kolejnym wpisie), używając tylko kremu nawilżającego (lekka, żelowa konsystencja) działasz tak, jakbyś wlewała wodę do dziurawego sita. Musisz wodę zamknąć w skórze inaczej nawet najmniejsza cząsteczka kwasu hialuronowego zacznie skórę wysuszać. Unikaj stałego stosowania kremów z parafiną i olejem kokosowym – robią tzw. okluzję ciągłą, przez którą skóra nie może „oddychać” (uniemożliwia wymianę gazową), to powoduje, że po odstawieniu tego kremu, skóra zacznie się wysuszać, a Ty będziesz mieć wrażenie, że było dobrze tylko z poprzednim produktem.

Jeśli Twoja bariera hydrolipidowa nie funkcjonuje prawidłowo, używając tylko kremu nawilżającego (lekka, żelowa konsystencja) działasz tak, jakbyś wlewała wodę do dziurawego sita.

Jak prawidłowo nawilżać skórę? Np. używając serum nawilżającego i przykrywając go kremem okluzjnym (na noc) – spróbuj polubisz efekty!

 

Przykłady zestawów serum nawilżające + krem okluzyjny

Intensywnie Nawilżające Naturalne Serum Polny WarkoczNeutrea Rich Protect krem kojąco-ochronny  

Nawilżające Serum Do Twarzy z Trehalozą 10% i 5% Peptydem - Nawilżenie i Wypełnienie - BasicLab + Regenerująco-Odżywczy Krem Do Twarzy z Masłem Shea - Miya Cosmetics

 

4. SERUM AKTYWNE 

Serum aktywne to produkt, który ma działać na PRZYCZYNY problemów Twojej skóry. Jeśli Twoim problemem jest trądzik, to jego przyczyną jest sebum, jeśli problemem jest zaczerwienienie, przyczyną jest zaburzona bariera hydrolipidowa i nadreaktywność naczyń krwionośnych, zmarszczki, to zmniejszone tempo odnowy skóry, a skóra wrażliwa to nadreaktywny układ odpornościowy. To oznacza działania u podstaw, na przyczyny, krok po kroku. Nie ma też prostej i jedynej prawdziwej odpowiedzi jak skutecznie pielęgnować skórę, bo to zależy od skóry. Jednak niżej znajdziesz ważne wskazówki, które możesz zastosować niezależnie od jej stanu.

 

I. Skóra trądzikowa

W przypadku skóry trądzikowej pamiętaj, aby najpierw przywrócić równowagę hydrolipidową (pozbyć się wysuszenia skóry), zadbać o  wrażliwość skóry (jeśli występuje), dopiero potem skoncentrować się na trądziku.

Zawsze zachowaj odpowiednią równowagę pomiędzy produktami działającymi na sebum, wysuszającymi skórę, a tymi, które ją nawilżają i dbają o barierę hydrolipidową.

Używaj produktów, które nie matują, a raczej absorbują nadmiar sebum – to głownie kwasy migdałowy, szikimowy czy azelainowy. 

Przykłady serum aktywnych absorbujących nadmiar sebum

- Peeling Kwasowy Do Twarzy Zmniejszający Niedoskonałości - BasicLab

Wygładzające Serum Do Twarzy z Kwasem Migdałowym (10%) - Mohani

 

II. Skóra skóra naczyniowa, wrażliwa, reaktywna

Wprowadzaj nowe produkty ostrożnie, nie wszystko na raz. Raz w tygodniu. Jeśli szczypie/piecze zmyj, nawet jeśli producent rekomenduje pozostawienia na noc. Pamiętaj, że kluczem do Twojego sukcesu jest szczelna bariera hydrolipidowa i wzmocnienie naczyń (na to ostatnie świetnie działa łagodna pochodna witaminy C,  a także azeloglicyna czy kwas laktobionowy).

Przykłady serum aktywnych wzmacniających naczynia:

Miya serum z prebiotykami

Natural Secrets Tonizująca kuracja rozjaśniająca

 

III. Przebarwienia

W przypadku skóry z przebarwieniami chroń skórę przed słońcem, pamiętaj o rozjaśnianiu naczyń na powierzchni skóry, ale też o tych pod powierzchnią (czyli skórę trzeba lekko złuszczać). Sprawdzone składniki to morwa biała, arbutyna, kwas transeksamowy, kwas ferulowy.

Przykładowe serum aktywne na przebarwienia:

 Basic Lab Esteticus serum redukujące przebarwienia

 

5. OCHRONA

Ochronę potraktujemy dwutorowo.

Po pierwsze ochrona skóry oznacza dobrze funkcjonującą barierę hydrolipidową (przeczytasz o niej w kolejnym wpisie już wkrótce)

Druga ochrona to ochrona przed promieniowaniem UV. Ten temat też wkrótce rozwiniemym w kolejnym wpisie. Ochrona przed słońcem jest konieczna, aby nie tylko przeciwdziałać promieniowaniu UV, ale też, by zapobiegać problemom skóry 

 

Przykłady kremów ochronnych z filtrami:

Plantea Sun shields pf 50 wodoodporny krem 

Neutrea UV Protector SPF50+ PA++++  

 

WSKAZÓWKI KOŃCOWE

- Skóra potrzebuje minimum 2 tygodnie na zaadaptowanie się do zmienionej pielęgnacji, czyli jeśli po 2 dniach stwierdzasz, że coś nie działa – poczekaj jeszcze trochę.

- Często po użyciu produktu o dużym stężeniu składników mówisz, że Cię uczulił. Reakcja uczuleniowa na kosmetyk wychodzi po ok. 72 godzinach, a jeśli po nałożeniu poczułaś szczypanie, pieczenie czy zaczerwienienie może to oznaczać, że dany kosmetyk jest teraz za mocny dla Twojej skóry i musisz dawkować go z mniejszą częstotliwością.

- Po zmianie pielęgnacji skóra może wysypać krostkami (niezależnie do tego czy jest sucha czy tłusta) – daj sobie 2- 3 tygodnie na przeczekanie, jeśli problem nie znika, masz błąd w pielęgnacji.

I pewnie pytanie, które nasuwa Ci się po przeczytaniu tego. Czy jeden krem da radę to zrobić? Odpowiedź brzmi: NIE

 

Nie ma kremu, w którym zawarte byłyby wszystkie wymienione składniki czy elementy pielęgnacji w satysfakcjonujących skórę stężeniach.

Jak w takim razie to wszystko ogarnąć? Świetnie sprawdza się tu pielęgnacja warstwowa, ale ta musi być ułożona z głową i w zgodzie z potrzebami twojej skóry, Twojego czasu i budżetu. Tak ułożona pielęgnacja skóry jest wynikiem diagnozy skóry Skin WisdomSkorzystaj z diagnozy już teraz i zacznij cieszyć się piękniejszą skórą na dłużej.

Powiązane posty