Szukaj na blogu

Ułożymy Twój plan pielęgnacji
w 5 minut!
Jak nie BOTOX, to co?

Jak nie BOTOX, to co?

Czy kremy pod oczy są naprawdę niezbędne, czy to tylko zagranie marketingowe? Dziś z naszą Skin Ekspertką przyjrzymy się temu jak najlepiej zadbać o tę delikatną część twarzy, aby długo cieszyć się spojrzeniem bez zmarszczek!

Jak dbać o skórę pod oczami

Jak bezpiecznie nakładać kosmetyki wokół oczu

Co pod oczy - na dzień

Co pod oczy - na noc

Co na worki pod oczami/spuchnięte powieki

Co na cienie pod oczami

 

Pielęgnuj skórę wokół oczu tak jak resztę twarzy!

Wieloletnia obserwacja rynku kosmetycznego pokazuje, że kremy "pod oczy" były często zwykłym chwytem marketingowym. Ich mniejsze opakowanie i wyższa cena sugerowały, że to luksusowy produkt, ale składniki w nich zawarte rzadko były skuteczne. Często brakowało w nich aktywnych składników działających na skórę, a zamiast tego zawierały potencjalnie alergizujące substancje, jak składniki zapachowe. Dostrzegamy jednak zmianę trendów w ostatnich latach. Kremy pod oczy stają się coraz bardziej skuteczne, a ich składy uległy znacznej poprawie. Dziś możemy znaleźć produkty zawierające składniki aktywne, które rzeczywiście działają na skórę wokół oczu.

Jednak zaznaczamy to jasno: do skóry pod oczami i wokół oczu nie musisz stosować specjalnych kosmetyków. Kosmetyki do "ogólnej" pielęgnacji twarzy możesz nakładać także wokół oczu!

Jak możesz dowiedzieć się z tego odcinka na kanale Skin Ekspert, fundamenty przeciwzmarszczkowej pielęgnacji skóry wokół oczu są właściwie takie same jak w przypadku całej twarzy:

Odbudowa bariery hydrolipidowej - za pomocą lipidów do odbudowy bariery hydrolipidowej i kremu okluzyjnego.

Nawilżenie skóry - regularne nawilżanie skóry serum i kremem nawilżającym.

Odnowa skóry - stymulowanie procesów odnowy komórkowej skóry, aby utrzymać jej jędrność i elastyczność - służy do tego serum aktywne.

Ochrona przed szkodliwym działaniem słońca - opóźnienie fotostarzenia za pomocą kremu SPF 50.

Antyoksydacja - dbanie o ochronę skóry przed działaniem wolnych rodników poprzez stosowanie serum antyoksydacyjnego.

Jak nakładać kosmetyki przy oczach?

Zanim zaczniemy używać kosmetyków, warto zrozumieć, jak prawidłowo nakładać je na skórę wokół oczu.

Nakładając produkty pielęgnacyjne - niezależnie od tego, czy jest na nich napis "pod oczy", czy nie - należy zachować ostrożność, aby uniknąć podrażnień. Zamiast nakładać krem bezpośrednio na dolną powiekę, powinniśmy stosować go kilka milimetrów poniżej linii rzęs. Unikajmy również nakładania kosmetyków na ruchomą powiekę, aby uniknąć ewentualnego spływania produktu do oczu. Pamiętaj, że technika nakładania kosmetyków ma znaczenie dla bezpieczeństwa oczu!

Pielęgnacja skóry wokół oczu - na dzień

Tak jak powiedzieliśmy wyżej, do skóry pod oczami i wokół oczu nie musisz stosować specjalnych kosmetyków. Kosmetyki do "ogólnej" pielęgnacji twarzy możesz nakładać także wokół oczu!

Istnieje mnóstwo możliwości ułożenia skutecznej rutyny pielęgnacyjnej, która zadba o skórę wokół oczu (jak i skórę całej twarzy). Zobacz, jak robi to Agnieszka Zielińska, czyli nasza Skin Ekspertka, i zainspiruj się przy układaniu własnej pielęgnacji!

Pielęgnacja Agnieszki na dzień jest codziennie taka sama. 

Na początek Agnieszka sięga po serum z peptydami miedziowymi. Peptydy miedziowe to składnik, który pomaga w regeneracji i naprawie skóry, wspomagając produkcję kolagenu i elastyny. Dzięki temu skóra staje się bardziej jędrna i elastyczna, zmniejszając widoczność zmarszczek i linii mimicznych.

Następnie aplikuje serum z argireliną, która jest znanym składnikiem przeciwzmarszczkowym. Argirelina to inhibitor neutransmiterów, co w dużym skrócie oznacza, że potrafi zahamować działanie substancji niezbędnej do działania układu nerwowego, co pomaga zredukować widoczność zmarszczek mimicznych, zwłaszcza wokół oczu. Dlatego mówi się o niej, że jest "botox-like" - "coś na kształt botoksu" ;) 

Kolejnym krokiem w pielęgnacji jest zastosowanie serum nawilżającego. Nawilżenie jest kluczowe dla zdrowia skóry wokół oczu, zwłaszcza że ta część twarzy jest szczególnie podatna na utratę wilgoci. Serum nawilżające zawiera składniki, które głęboko nawilżają skórę, utrzymując ją gładką, elastyczną i odżywioną przez cały dzień.

Po nałożeniu serum, Skin Ekspertka sięga po krem nawilżający. Krem ten dalszą chroni skórę przed utratą wilgoci, zapewniając długotrwałe nawilżenie i ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Dodatkowo, krem ten może zawierać składniki przeciwutleniające, które pomagają zwalczać wolne rodniki i zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się skóry.

Ostatnim etapem jest aplikacja kremu z filtrem SPF. Ochrona przed promieniowaniem UV jest kluczowa dla zdrowia skóry, zwłaszcza wrażliwej skóry wokół oczu. Krem z filtrem SPF zapewnia skuteczną ochronę przed szkodliwymi promieniami UV, które mogą powodować fotostarzenie się skóry i pojawianie się zmarszczek oraz przebarwień. Dzięki regularnemu stosowaniu kremu z SPF, skóra wokół oczu pozostaje chroniona i zdrowa przez cały dzień.

Pielęgnacja skóry wokół oczu - na noc

Jeśli chodzi o pielęgnację wieczorną, nasza Skin Ekspertka stosuje zamiennie trzy warianty. W zależności od tego, czego aktualnie potrzebuje skóra, sięga po jedną z tych opcji:

Wariant 1: Odbudowa bariery hydrolipidowej

Aga stosuje swoje autorskie Serum BHL, a następnie nakłada krem okluzyjny - taki, który akurat testuje lub ma pod ręką ;)

Wariant 2: Odnowa skóry retinoidami + antyokdysacja

W tym wariancie Agnieszka stosuje retinoidy lub serum z innymi składnikami wpływającymi na odnowę komórek, a następnie przykrywa je kremem okluzyjnym, który równocześnie ma składniki antyoksydacyjne. W Skin Wisdom taki krem nazywamy Kremem aktywnym

Wariant 3: Peptydy + nawilżanie + antyokdysacja

Trzeci wieczorny wariant to peptydy + nawilżanie + antyoksydacja. W te wieczory Agnieszka wykorzystuje serum z peptydami, krem nawilżający i te dwie warstwy przykrywa kremem okluzyjnym, który równocześnie ma składniki antyoksydacyjne. 

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Pamiętajmy, że skóra wokół oczu jest szczególnie wrażliwa i delikatna. Dlatego zanim pojawią się pierwsze oznaki starzenia, warto zacząć działać prewencyjnie. Stosuj antyoksydację, używaj kremów z SPF 50, noś dobre okulary przeciwsłoneczne z filtrami, nawilżaj skórę wokół oczu, dbaj o barierę hydrolipidową, wprowadź działania odnawiające skórę! Nawet jeśli nie masz jeszcze widocznych zmarszczek mimicznych, warto zacząć działać wcześnie, aby zachować skórę jędrną i elastyczną na dłużej.

Kosmetyki na worki pod oczami / spuchnięte powieki

Jeśli borykasz się z problemem worków pod oczami, warto sięgnąć po produkt zawierający hesperydynę, składnik znany z działania przeciwobrzękowego. Nie spodziewajmy się jednak cudów - efekt będzie dość krótkotrwały, choć widoczny... gołym okiem :) 

Jak poradzić sobie z cieniami pod oczami?

Cienie pod oczami to problem wielu osób, ale niestety nie ma jednego magicznego rozwiązania. Regularna pielęgnacja skóry wokół oczu, stosowanie składników aktywnych takich jak retinoidy czy kwas laktobionowy oraz odpowiednie techniki masażu mogą pomóc w zmniejszeniu widoczności cieni. Pamiętajmy jednak, że efekty nie przyjdą natychmiastowo i wymagają czasu oraz regularności. Może uda Ci się z nimi... zaprzyjaźnić? 

Podsumowując, pielęgnacja skóry wokół oczu wymaga zrozumienia potrzeb tej delikatnej części twarzy oraz odpowiedniej i techniki aplikacji. Nie musisz jednak stosować kosmetyków dedykowanych skórze pod oczami - śmiało sięgaj po kosmetyki "ogólne" i stosuj je wokół oczu!