Czy muszę odstawić retinoidy wiosną i latem?

Czy muszę odstawić retinoidy wiosną i latem?

Czy muszę odstawić retinoidy wiosną i latem?

Słońca jest na szczęście coraz więcej, ale jego ilość przekłada się również na Twoją pielęgnację. Składniki aktywne często wykorzystywane w pielęgnacji mogą być potencjalnie fotouwrażliwiające, co może skutkować mało przyjemnymi objawami na skórze jak wysypka, podrażnienie, poparzenie czy przebarwienia. O ile podrażnienie czy wysypka miną prędzej czy później, o tyle przebarwienia mogą zostać z Tobą na zawsze! 

Czy to oznacza, że trzeba te składniki odstawić na czas wiosny i lata? A może wystarczy pilnować stosowania kremów z filtrami chroniącymi przed UV i będzie OK? Poniżej praktyczne wskazówki jak podejść do tego tematu z głową, ale z bezpieczeństwem dla Twojej skóry. Retinoidy wiosną i latem są ok, ale pod pewnymi warunkami.

Jeśli możesz, odstaw! Jeśli nie...

Pomimo że coraz częściej mówi się o możliwości stosowania retinalu przez cały rok, jeżeli nie musisz tego robić i Twoja skóra tego nie wymaga, zrób przerwę i pozwól skórze odpocząć. Retinoidy są dla skóry jak trening cardio dla Twojego organizmu - potrzebna jest po nim regeneracja i działania odbudowujące barierę hydrolipidową oraz nawilżające skórę.

Jeśli Twoja skóra wymaga stosowania retinoidów np. ze względu na trądzik hormonalny lub zdecydujesz się nie robić przerwy od retinoidów, to pamiętaj o:

  • Bardzo dokładnym zmyciu pozostałości po wieczornej retinoidowej pielęgnacji następnego dnia rano. Retinoidy reagują z promieniowaniem UV i nawet odrobina pozostawiona na Twojej skórze może skończyć się drobną wysypką lub podrażnieniem skóry (szczególnie pamiętaj o szyi oraz obszarze przy linii włosów). Nie musisz używać dodatkowych produktów do mycia, wystarczy woda, ważniejsza jest dokładność.
  • Uważnym obserwowaniu swojej skóry. Retinoidy przyspieszają odnowę skóry, co powoduje, że na powierzchni mamy nowszą, młodszą jej wersję, ale to jest też skóra, która jeszcze nie potrafi się w pełni bronić przed czynnikami zewnętrznymi. Jeżeli zobaczysz, że skóra jest bardziej zaróżowiona, podrażniona, swędzi lub piecze w kontakcie z innymi kosmetykami - odstaw retinoidy i postaw na odbudowę BHL oraz nawilżanie. Uwzględnij w swojej pielęgnacji krem nawilżający.
  • Skutecznej ochronie przed słońcem. Niezbędny będzie krem z filtrem SPF 50 o szerokim spektrum ochrony przed UVB i UVA. Jeśli spędzasz dużo czasu na słońcu, zdecydowanie rekomendujemy odstawienie retinoidów lub reaplikowanie kosmetyku z filtrami w ciągu dnia i/lub dodatkową ochronę (np. kapelusz, daszek z filtrem). 
  • Rozważeniu "łagodniejszego" kosmetyku z retinoidem na okres letni. Wybierz retinal zamiast retinolu i mniejsze stężenie.

Co zamiast retinoidów na wiosnę i lato?

To zależy od priorytetów Twojej pielęgnacji.

Nadmiar sebum Trądzik Złuszczanie skóry

Potrzebujesz złuszczać skórę, działać na nadmiar sebum - wybierz odpowiednie kwasy, np. migdałowy, szikimowy, azelainowy lub łagodniejszy mix kwasów AHA, dzięki któremu w łagodny, ale skuteczny sposób zbierzesz nadmiar sebum, usuniesz nadmiar martwego naskórka i będziesz cieszyć się promiennym wyglądem skóry. Wymienione kwasy stosowane w umiarkowany sposób w pielęgnacji wieczornej, wykonają swoje zadanie, ale bez nadmiernego złuszczenia skóry i bez ryzyka podrażnienia czy poparzenia w kontakcie ze słońcem po ich zastosowaniu. To oczywiście nie zmienia faktu, że stosowanie tych składników, ochrona skóry przed słońcem jest obowiązkowa.

Anti-aging

Brak retinoidów nie oznacza też rezygnacji z działań anti-aging. Spokojnie, mamy skuteczne i bezpieczne rozwiązania w tej kategorii, które możemy stosować przez wiosnę i całe lato.