Szukaj na blogu

Ułożymy Twój plan pielęgnacji
w 5 minut!
Bzdury, które niszczą Twoją skuteczną pielęgnację!

Bzdury, które niszczą Twoją skuteczną pielęgnację!

Poszukiwanie idealnej rutyny pielęgnacyjnej może być trudne, szczególnie gdy zaleca się wiele sprzecznych porad. W dzisiejszym artykule rozprawimy się z pięcioma powszechnymi bzdurami pielęgnacyjnymi, które mogą wprowadzić nas w błąd i skutecznie utrudnić osiągnięcie zdrowej, pięknej skóry. Powstał on na podstawie poniższego odcinka z kanału naszej Skin Ekspertki - zachęcamy do obejrzenia! :)

BZDURA 1. Kosmetyki dobieraj według rodzaju skóry lub wieku

FAKTY Kupowanie kosmetyków zgodnie z rodzajem skóry lub wiekiem jest jedną z największych bzdur pielęgnacyjnych. Obecnie wiemy, że skóra jest bardzo skomplikowanym organem i wpływa na nią więcej czynników niż tylko jej tzw. "rodzaj" czy Twój wiek. Skóra może się zmieniać w zależności od wielu czynników, takich jak środowisko, styl życia, dieta, czy nawet stres. Dlatego ważne jest, aby dobierać produkty i zabiegi pielęgnacyjne w oparciu o bieżący stan skóry, a nie tylko jej z góry określony "typ". Nie szufladkuj swojej skóry, zamiast tego zadbaj o jej realne potrzeby! Możesz sobie w tym pomóc, korzystając z Pakietu Prosty Start


BZDURA 2. Nakładaj olejki na wilgotną skórę!

FAKTY Idea nakładania oleju na wilgotną skórę (od wody, serum, toniku) w celu zatrzymania nawilżenia może wydawać się logiczna, ale w rzeczywistości jest to działanie bezcelowe. Olejów (odpowiednich, z wysoką zawartością NNKT) używamy w celu odbudowania bariery hydrolipidowej, dlatego zależy nam, aby substancje w nich zawarte bez problemu przeniknęły do górnych warstw naskórka. Oleje te w dodatku nie mają zbyt dobrych właściwości okluzyjnych (nie tworzą na skórze ochronnego filmu), dlatego dodatkowo przykrywamy je kremem okluzyjnym


BZDURA 3. Dokładnie oczyszczaj zaskórniki otwarte

FAKTY Większość osób uważa zaskórniki otwarte (popularnie zwane wągrami) za problem estetyczny, który należy natychmiastowo usunąć. Jednak zaskórniki otwarte są naturalnym elementem skóry, który pojawia się w wyniku wydzielania sebum i jego utleniania na powierzchni skóry. Próba ich mechanicznego usunięcia może prowadzić do podrażnień, a nawet infekcji.

Zamiast tego, lepiej jest skupić się na utrzymaniu równowagi w produkcji sebum oraz na łagodnym złuszczaniu. Składniki złuszczające, takie jak kwasy AHA, BHA czy regulujące produkcję sebum retinoidy mogą pomóc w regulacji procesów keratynizacji skóry i zapobiegać powstawaniu zaskórników. Jednak należy używać ich ostrożnie i zgodnie z zaleceniami dermatologa.


BZDURA 4. Często zmieniaj poszewkę i ręcznik, aby nie mieć trądziku

FAKTY Popularne jest przekonanie, że częsta - czy wręcz codzienna- zmiana poszewki na poduszkę i ręcznika do twarzy może pomóc w zwalczaniu trądziku. Jednak bakterie skórne, które uczestniczą w procesie pojawiania się trądziku, są częścią naszego mikrobiomu i nie żyją na naszych poduszkach czy ręcznikach. Żyją na naszych skórach - także na tych wolnych od wyprysków. To nie sama obecność bakterii jest problemem, a nadmiar sebum gromadzący się w zamkniętych ujściach mieszków włosowych. Stwarza to idealne, beztlenowe warunki do szybkiego namnażania się bakterii, a to powoduje stany zapalne.

Oczywiście, dbanie o higienę jest ważne, ale nadmierna sterylność może przynieść więcej szkody niż pożytku. Znacznie ważniejsze od codziennej zmiany poszewki są: regulacja produkcji sebum i odtykanie ujść mieszków włosowych (złuszczanie). 

Warto także pamiętać, aby nie trzeć twarzy zbyt mocno ręcznikiem, bo może to prowadzić do podrażnień skóry. 


BZDURA 5. Kupowanie kosmetyków na podstawie zdjęć z internetu

FAKTY Ostatnio na TikToku i Instagramie królują filmiki ze "sprawdzonymi rekomendacjami" na różne typy problemów...

Wybieranie kosmetyków na podstawie rekomendacji produktów do zdjęć z Instagrama czy TikToka może być kuszące, ale nie ma sensu. Każda skóra jest inna, ma różne uwarunkowania genetyczne i epigenetyczne, co powoduje, że przyczyny problemów są inne. W konsekwencji zareaguje różnie na różne składniki. To, co działa dla jednej osoby, niekoniecznie będzie skuteczne dla innej. Nawet jeśli Twój problem wygląda bardzo podobnie jak problem osoby X, przyczyny Waszych problemów występujących w skórze mogą być zupełnie inne. Zamiast polegać na trendach, zrozum swoją skórę i daj jej to, czego potrzebuje! Chętnie Ci w tym pomożemy - zerknij na Pakiet Prosty Start :)

Pamiętajmy, że pielęgnacja powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb i warunków skóry, a nie opierać się na chwilowych trendach czy przekonaniach sprzed 30 lat :)