
Agnieszka Zielińska
Skin Ekspertka z 10-letnim doświadczeniem, założycielka Skin Wisdom.
Dlaczego tłustą skórę też trzeba natłuszczać? Sekret zdrowej bariery hydrolipidowej
Wiele osób zmagających się z tłustą skórą obawia się stosowania produktów natłuszczających. Boją się zwiększenia przetłuszczania oraz potencjalnego zatkania porów. To jednak jeden z największych błędów pielęgnacyjnych. Skóra tłusta również potrzebuje lipidów, aby prawidłowo funkcjonować. Klucz do zrozumienia tego mechanizmu tkwi w barierze hydrolipidowej i odpowiednim doborze składników natłuszczających.
Czym jest bariera hydrolipidowa i dlaczego jest tak ważna?
Bariera hydrolipidowa to warstwa ochronna na powierzchni skóry. Pełni kilka kluczowych funkcji:
- Chroni przed nadmierną utratą wody – zapobiega przesuszeniu skóry.
- Stanowi tarczę ochronną – broni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak smog, zanieczyszczenia, bakterie czy promieniowanie UV.
- Wspomaga regenerację skóry – przyspiesza gojenie i utrzymuje prawidłową elastyczność.
Gdy bariera hydrolipidowa jest uszkodzona, skóra przestaje funkcjonować prawidłowo. Może to skutkować nadprodukcją sebum, odwodnieniem, podrażnieniami, a nawet większą skłonnością do trądziku.
Tutaj możesz dowiedzieć się więcej na temat bariery hydrolipidowej.
Dlaczego tłusta skóra również wymaga natłuszczania?
Istnieje błędne przekonanie, że skóra tłusta „sama się natłuszcza” i nie wymaga dostarczania dodatkowych lipidów. Jednak skład chemiczny sebum jest inny niż skład chemiczny lipidów występujących w barierze hydrolipidowej. Ta różnica prowadzi do tego, że w rzeczywistości skórze może brakować odpowiednich kwasów tłuszczowych, niezbędnych do odbudowy bariery hydrolipidowej i prawidłowego funkcjonowania. Dlatego naszym zadaniem jest zadbanie o to, by skóra dostała odpowiednie składniki. Te znajdziemy w wybranych olejach (podkreślam w wybranych!) i skwalanie.
Brak lipidów odbudowujących barierę hydrolipidową może prowadzić do:
- Zwiększonej produkcji sebum – skóra, próbując wyrównać niedobory lipidów, produkuje jeszcze więcej łoju, co może zaostrzać problem przetłuszczania.
- Odwodnienia skóry – tłusta skóra również może cierpieć na brak nawilżenia, co prowadzi do uczucia ściągnięcia i podrażnień.
- Osłabienia naturalnej bariery ochronnej – skóra staje się bardziej podatna na działanie bakterii, zanieczyszczeń i czynników środowiskowych.
Jak stosować oleje w pielęgnacji skóry tłustej?
Aby oleje rzeczywiście pomogły w odbudowie bariery hydrolipidowej, ważne jest ich prawidłowe stosowanie:
- Wybierz właściwe lipidy – nie każdy olej będzie odpowiedni. Poniżej znajdziesz moje rekomendacje.
- Nakładaj olej jako pierwszy krok pielęgnacji wieczornej – na umytą i osuszoną skórę. To kluczowe, ponieważ olej bogaty w NNKT działa najlepiej, gdy zostanie zaaplikowany bezpośrednio na skórę.
- Przykryj olej lekkim kremem okluzyjnym – dzięki temu nie wetrzesz oleju w poduszkę, ale przede wszystkim zamkniesz całą pielęgnację, pozwalając olejowi na uzupełnianie lipidów i uszczelnianie bariery. Krem okluzyjny pomaga zmniejszyć proces przeznaskórkowej utraty wody (TEWL), dzięki temu skóra będzie się mniej odwadniać.
- Nie przesadzaj z ilością – wystarczy kilka kropli oleju i ilość kremu odpowiadająca ziarnu grochu.
Jak często używać olejów w pielęgnacji skóry tłustej?
Odpowiedź na to pytanie zależy od kondycji bariery hydrolipidowej Twojej skóry. Skóry przetłuszczające się zazwyczaj mają w pielęgnacji składniki aktywne działające na sebum, więc należy założyć, że bariera powinna być regenerowana stale min. 1-3 razy w tygodniu.
Jeśli Twoja skóra poza poza odczuciem przetłuszczania, jest odwodniona, podrażniona, przetłuszcza się bardziej niż zwykle, a także masz po umyciu uczucie ściągnięcia - może to oznaczać, że jej bariera hydrolipidowa jest osłabiona. W takim przypadku skup się na odbudowie bariery hydrolipidowej przez minimum 2-3 tygodnie codziennie wieczorem.
Dopiero potem wprowadź kwasy lub retinoidy, czyli serum aktywne, które pomoże Ci zbalansować pielęgnację.
Jeśli Twoja skóra jest w dobrej kondycji i nie sprawia większych problemów, bo już wiesz, że barierę trzeba odbudowywać, sięgaj po lipidy dwa-trzy razy w tygodniu w zależności od intensywności działań ze składnikami aktywnymi.
Zachęcam Cię do skorzystania z Prostego Startu! Po diagnozie skóry otrzymasz indywidualny plan pielęgnacji uwzględniający m.in. odbudowę bariery hydrolipidowej oraz konkretną listę kosmetyków. Dzięki temu nie musisz samodzielnie zastanawiać się nad wyborem odpowiednich lipidów czy analizować, jak często stosować poszczególne produkty.
Jakie oleje są najlepsze dla skóry tłustej?
Nie każdy olej pomaga odbudować barierę hydrolipidową, a spośród tych nielicznych, które dobrze to robią, część odpada przy skórach tłustych. Kluczowe jest wybieranie olejów bogatych w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), czyli kwasy omega-3, 6 i 9. Ważna informacja: kluczowe są proporcje pomiędzy tymi kwasami, a nie sama ich obecność, dlatego nie każdy olej nadaje się do odbudowy bariery hydrolipidowej; Te, o właściwej zawartości odpowiednich kwasów tłuszczowych one pomagają odbudować barierę hydrolipidową uzupełniając braki w jej lipidach. Drugim kluczowym czynnikiem jest niekomedogenność, czyli to, aby olej nie "zapychał".
Najlepsze oleje do skóry tłustej to:
- Olej z ogórecznika – bogaty w kwas gamma-linolenowy (GLA), który działa przeciwzapalnie i wspomaga regenerację skóry. KUP TUTAJ
- Olej konopny – lekki, szybko się wchłania, pomaga w regulacji sebum. KUP TUTAJ
- Skwalan – nie jest tak tłusty jak oleje; może być rozwiązaniem dla Ciebie, jeśli nie lubisz uczucia oleju na skórze. KUP TUTAJ
- Olej z dzikiej róży – bogaty w witaminę C i kwasy omega, działa regenerująco i rozjaśniająco. KUP TUTAJ
- Olej sacha inchi – bogaty w kwasy omega-3, 6 i 9 olej, o lekkiej konsystencji, szybko się wchłania. KUP TUTAJ
W Skin Wisdom możesz też kupić dwa moje autorskie produkty, czyli Lipidy Dla Skóry z Nadprodukcją Sebum oraz Serum BHL - Autorskie Serum Odbudowujące Barierę Hydrolipidową Skóry. W tym pierwszym, oprócz olejów z ogórecznika i z konopi, znajdziesz też dodatek trzech innych olejów: z pachnotki, tamanu i drzewa herbacianego, które pomagają regulować pracę gruczołów łojowych i łagodzą stany zapalne.
Uwaga! Olej lniany, mimo że bogaty w kwasy omega-3, może być komedogenny i nie jest polecany dla skóry tłustej. Odpuść sobie także dostępny u nas olej z rokitnika - prawdopodobnie będzie dla Ciebie zbyt ciężki i również może trochę "zapychać".
Produkty dla Ciebie:
Lipidy (oleje):
Kremy okluzyjne do przykrycia oleju/lipidów:
Podsumowanie
Natłuszczanie skóry, nawet skóry tłustej, to jeden z absolutnych fundamentów pielęgnacji. Odpowiednie oleje pomagają w odbudowie bariery hydrolipidowej, a dodatkowo regulują produkcję sebum i łagodzą stany zapalne. Kluczowe jest jednak sięganie po lekkie oleje bogate w NNKT oraz stosowanie ich we właściwy sposób – zawsze pod krem dający lekką okluzję. Dzięki temu skóra tłusta będzie zdrowsza, gładsza, mniej skłonna do podrażnień i przetłuszczania.

Agnieszka Zielińska
Skin Ekspert
założycielka Skin Wisdom
Dodaj komentarz