Jak skutecznie walczyć z trądzikiem na ciele?

Jak skutecznie walczyć z trądzikiem na ciele?

Trądzik na ciele, szczególnie na plecach, dekolcie i ramionach, może być frustrującym problemem, który dotyka zarówno nastolatków, jak i dorosłych. Choć trądzik na ciele często jest mniej widoczny niż na twarzy, jego leczenie i pielęgnacja wymagają takiej samej uwagi. W tym artykule odpowiemy na najważniejsze pytania dotyczące trądziku na ciele, skupiając się na pielęgnacji skóry i skutecznych metodach jego zwalczania.

Czy pielęgnacja trądziku na ciele różni się od pielęgnacji trądziku na twarzy?

Skóra na plecach, dekolcie i ramionach jest grubsza niż na twarzy, jednak zasady postępowania w przypadku trądziku są takie same. Przyczyną trądziku jest nadprodukcja sebum, co oznacza, że w pielęgnacji skupiamy się na zmniejszeniu tej nadprodukcji, odetkaniu ujść mieszków włosowych, ale także – i to jest bardzo ważny element – na odpowiednim nawilżaniu i natłuszczaniu skóry. Bardzo istotna jest równowaga pomiędzy tymi elementami pielęgnacji.

Przyczyny trądziku na ciele

Zanim zaczniesz wprowadzać zmiany w pielęgnacji, zawsze najpierw sprawdzamy stan skóry, porównujemy go do tego, co znamy (jeśli nastąpiła zmiana), i analizujemy przyczynę tej zmiany. Inaczej podejdziesz do pielęgnacji skóry tłustej/przetłuszczającej się stale z okresowo pojawiającymi się stanami zapalnymi, a inaczej do skóry, która nigdy nie miała problemów trądzikowych, była sucha, a nagle „budzisz się” z trądzikiem na plecach czy dekolcie.

Zanim kupisz kolejny produkt na trądzik na swoim ciele, zadaj sobie pytania:

  • Czy moja skóra zmieniła się na twarzy lub ciele?
  • Czy stała się bardziej przesuszona lub przetłuszczona?
  • Czy coś zmieniło się w ostatnich 3-6 miesiącach mojego życia (np. zmiana pielęgnacji, sytuacja stresowa, choroba, antybiotykoterapia, zmiany w cyklu miesiączkowym, zmiana diety)?
  • Czy sprawdzałam swoje hormony tarczycy i płciowe? Jeśli tak, czy są one w normie?

Co ważne, te pytania może sobie zadać także osoba, której skóra zawsze była lekko przetłuszczająca się, ale pomimo tego i dotychczasowej dobrej pielęgnacji coś się zmieniło. Krótko mówiąc, zanim wprowadzisz zmiany w pielęgnacji, dobrze jest wiedzieć, jakie zmiany zaszły w Twojej skórze i dlaczego skóra zaczęła produkować więcej sebum.

Z doświadczenia mogę powiedzieć, że jest to zazwyczaj efekt nadmiernego wysuszenia skóry, co prowadzi do zaburzenia bariery hydrolipidowej, na co skóra reaguje w jedyny znany jej sposób – produkcją większej ilości sebum.

Trądzik na ciele - jak pielęgnować skórę, aby się go pozbyć?

Przejdźmy do konkretów i omówmy, jak rozwiązać Twój problem ze skórą. Możesz wykorzystać schemat naszej pielęgnacji z Prostego Startu (wybierz priorytet trądzik) lub pobrać schemat do skóry przetłuszczającej się, by mieć podstawy, które zmodyfikujesz pod swoje ciało.

Upraszczając pielęgnację skóry ciała, możemy ją podsumować następującymi zasadami:

  • Jeśli masz trądzik na dekolcie – pielęgnujesz tę część skóry jak twarz i ewentualnie dostosowujesz częstotliwość stosowania serum aktywnego.
  • Jeśli masz trądzik na plecach lub w innych partiach ciała, zwracasz uwagę na dwa podstawowe elementy:
    1. Odbudowa bariery hydrolipidowej;
    2. Serum aktywne.

Odbudowując barierę hydrolipidową, możesz używać dokładnie tych samych produktów co do odbudowy skóry twarzy, czyli lipidowego serum (lub oleju) i kremu okluzyjnego. Możesz też zacząć od lżejszych działań niż olejowe i używać balsamu nawilżającego przez 3-4 dni z rzędu, a dopiero potem nałożyć serum aktywne przez 1-2 dni z rzędu.

Przykłady olejków i balsamów:

Kolejnym ważnym elementem jest serum aktywne i jego działanie na sebum.

Przykłady serum aktywnych:

Mity i fakty na temat trądziku na ciele

MIT: Za trądzik na ciele odpowiadają bakterie.

Ten mit wyrządza wiele szkody, ponieważ zachęca do działań przeciwbakteryjnych, które mogą być szkodliwe dla skóry. Bakterie Cutibacterium acnes funkcjonują na naszej skórze i biorą udział w pojawianiu się stanów zapalnych, jednak nie są ich bezpośrednią przyczyną. Ich ilość i aktywność są bezpośrednio związane z ilością sebum na skórze – im więcej sebum, tym więcej bakterii… i odwrotnie. Skupienie się na działaniach przeciwbakteryjnych zazwyczaj powoduje zaburzenie bariery hydrolipidowej i zwiększoną nadprodukcję sebum, a tego chcemy przecież uniknąć.

FAKT: Niewłaściwa pielęgnacja sprzyja trądzikowi. 

To „oczywista oczywistość”. Niewłaściwa pielęgnacja, nastawiona jedynie na likwidację trądziku, składająca się z wysuszających kosmetyków, żeli i/lub peelingów do oczyszczania skóry oraz częstego i nadmiernego mycia skóry, będzie sprzyjać trądzikowi zarówno na twarzy, jak i na ciele. Używanie takiego zestawu produktów przesusza skórę i prowadzi do zwiększonej produkcji sebum, co pogarsza jej stan.

MIT: Skóra z trądzikiem na ciele potrzebuje specjalnego oczyszczania i peelingowania. 

Prawdą jest, że w Twojej pielęgnacji powinno znajdować się serum aktywne, które zmniejsza nadprodukcję sebum, a także, jeśli jest taka potrzeba, usuwa zrogowaciały naskórek z ujść mieszków włosowych. Nie osiągniesz tego jednak ani głęboko myjącym żelem, ani ziarnistym lub enzymatycznym peelingiem. To nie zadziała, szczególnie na grubszą skórę ciała, a może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Oczyszczanie skóry = mycie, zmywanie brudu, potu, pielęgnacji. Nie da się produktem myjącym dokładnie oczyścić porów, usunąć sebum, z bardzo prostej przyczyny – tego nie da się zrobić w 100%, nawet dobrym serum aktywnym, a co dopiero produktem myjącym. Regularne stosowanie produktów do mycia (np. w formie żelu pod prysznic lub peelingu) z niewielką ilością kwasów będzie skórę wysuszać, ale nie zlikwiduje problemu. W efekcie możesz zwiększyć produkcję sebum, zamiast ją zminimalizować.

FAKT: Dieta może wpłynąć na trądzik na ciele. 

Dieta, czyli sposób odżywiania, może wpływać na stan skóry, choć jest to kwestia bardzo indywidualna i nie oznacza, że u każdego będzie miała zastosowanie. Najpierw zawsze sprawdzamy przyczynę problemu, pielęgnację, hormony, a dopiero potem analizujemy naszą dietę. Wszystko zależy od tego, co jemy i ile. Ponieważ węglowodany zwiększają produkcję insuliny, a ta ma bezpośredni wpływ na produkcję sebum, warto ograniczyć nie tylko słodycze, ale też wysoko przetworzone posiłki, proste węglowodany, różnego rodzaju przekąski, a także soki z syropem glukozowo-fruktozowym.

Innym elementem powiązanym z dietą i trądzikiem jest gluten, który może wywoływać reakcję skóry podobną do trądziku, a także reakcja na histaminę w naszym organizmie. Trądzik na ciele nie oznacza w każdym wypadku wrażliwości na gluten czy histaminę i nie oznacza, że musisz od razu przejść na dietę bezglutenową. To temat bardziej skomplikowany i rozpatrywany szerzej niż tylko w kontekście skóry. Jeszcze raz powtarzamy – najpierw sprawdzamy, skąd się wzięła nadprodukcja sebum, czy nasza pielęgnacja jest właściwa, potem zaczynamy weryfikować hormony, a dopiero potem gluten.

MIT/FAKT: Ćwiczenia fizyczne wpływają na trądzik na ciele. 

Możesz spotkać się z przekonaniem, że „pocenie się podczas ćwiczeń może prowadzić do zatykania porów, zwłaszcza jeśli nosi się syntetyczną odzież, która zatrzymuje wilgoć przy skórze”. To nie tak. Sam proces pocenia się nie zatyka porów. Przy dużej ilości potu mogłoby dojść do zatkania porów przez łuszczący się naskórek, ale ten proces nie dzieje się tak szybko. Może być jednak powiązany z używaną pielęgnacją – jeśli Twoje ciało było posmarowane bogatym balsamem przed treningiem, wypacany w trakcie ćwiczeń balsam może sporadycznie i spontanicznie zatkać pojedyncze ujścia mieszków włosowych (choć ciągle jest to mało prawdopodobne).

Dużo większy wpływ w przypadku ćwiczeń fizycznych będzie mieć rodzaj ćwiczeń i skoki adrenaliny/kortyzolu w ich trakcie, a także miejsce ćwiczeń, np. maty czy inne urządzenia mogące drażnić skórę. Podrażnienia, obtarcia skóry, jeśli nie będą odpowiednio zaopiekowane, mogą zwiększyć produkcję sebum.

Jak zatem pielęgnować skórę po treningu? Po pierwsze, nie panikuj. Po prostu weź prysznic po treningu i kontynuuj dobrze dobraną pielęgnację.

Podsumowanie

Pielęgnacja skóry trądzikowej na ciele nie różni się znacząco od pielęgnacji skóry twarzy. Kluczem do sukcesu jest regularność i wybór odpowiednich produktów. Pamiętaj, że każdy przypadek trądziku jest inny, dlatego czasami trzeba wypróbować kilka metod, zanim znajdziesz tę, która najlepiej zadziała na Twoją skórę. Nie popadaj w przesadę i nadmierne oczyszczanie, zadbaj o przyczynę problemu, a rozwiązanie przyjdzie samo.

Dodaj komentarz