Jak prawidłowo nakładać kosmetyki?

Jak prawidłowo nakładać kosmetyki?

Nakładanie nowej pielęgnacji, szczególnie warstwowej, może wzbudzać wiele wątpliwości. Czy nakładam kolejne kosmetyki dobrze? Czy dobre ilości? Jak powinnam je nakładać? Czy to, że skóra jest wilgotna, ma znaczenie? Czy kompletnie nie? Czy mogę zrobić to źle i czy dam radę nałożyć makijaż? No i najważniejsze: ile czasu mi to zajmie, szczególnie rano, kiedy tego czasu wydaje się być zawsze za mało? 

Spokojnie, przygotowałyśmy specjalny przewodnik po technice nakładania. Zarówno w wersji do poczytania, jak i do obejrzenia!

Pokażemy jak nakładać, na co zwrócić uwagę i jak to zrobić dobrze technicznie dla skóry. 

Zaczynamy od podstawowych zasady nakładania kosmetyków. 

 • Twarz, szyja i dekolt: Nakładając kosmetyki na twarz, pamiętajmy o szyi i dekolcie, traktując je jako integralną część pielęgnacji twarzy​​.
 • Konsystencje kosmetyków: Nakładamy produkty od najlżejszych do najcięższych i najbardziej okluzyjnych. Choć od tej zasady mogą być wyjątki, generalnie trzymamy się tej reguły​​.
 • Substancje aktywne: Kosmetyki z najbardziej aktywnymi składnikami, takie jak retinoidy, kwasy czy peptydy, nakładamy jako pierwsze. Produkty te powinny być aplikowane na osuszoną skórę​​.
 • Nie czekamy z kolejnymi warstwami: Nie musimy czekać 15-20 minut na wchłonięcie jednego produktu przed nałożeniem kolejnego. Ważne jest, aby produkty się nie mieszały i były dobrze wchłaniane przez skórę​​.
 • Osuszona skóra: Kosmetyki nakładamy na osuszoną skórę, nie wilgotną. Wilgoć może spowalniać wchłanianie produktów​​, bo skóra w górnych warstwach naskórka jest lipidowa i nie przepuszcza tak łatwo wodnych składników, a już na pewno nie samej wody. 
 • Toniki: Jeśli tonik nie pełni konkretnej funkcji w pielęgnacji, można go pominąć. Produkty mające jedynie przywracać pH skóry nie są konieczne. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w swoim planie pielęgnacyjnym i w tym filmie: Dlaczego NIE musisz tonizować skóry + o metodzie 7 skin (7x tonik)

Pielęgnacja poranna

W pielęgnacji porannej mogą występować cztery podstawowe kroki:

 1. Serum antyoksydacyjne: Chroni skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak promieniowanie UV i zanieczyszczenia środowiska, zapobiega procesowi starzenia się skóry. 
 2. Serum nawilżające: Zapewnia skórze odpowiedni poziom nawilżenia i pomaga utrzymać jej elastyczność.
 3. Krem nawilżający: Zwiększa nawilżenie, zamykając serum i tworząc barierę ochronną, zapobiegając utracie wody i chroniąc skórę przed czynnikami zewnętrznymi.
 4. Krem z filtrem: Ochrona przed promieniowaniem UV jest kluczowa w codziennej pielęgnacji, niezależnie od pogody, by zapobiegać procesom zapalnym doprowadzającym do wielu zniszczeń w skórze (starzenie się skóry to nie tylko zmarszczki). 

Każdy z kosmetyków nakładamy w niewielkiej ilości najpierw na grzbiet lub zagłębienie dłoni, a następnie na twarz, delikatnie wklepując w skórę. Nie wcieramy kosmetyku, a nie robimy intensywnego masażu. 

Takie nakładanie kosmetyków zapobiegnie zaczerwienieniu skóry, rolowaniu warstw i pozwoli Ci cieszyć się dobrze nawilżoną i chronioną skórą przez cały dzień. Jak to wygląda praktycznie zobaczysz na filmie: 

Całość w praktyce zajmuje do 2-3 minut, więc spokojnie znajdziesz na to czas w zagonionym poranku. 

Dodatkowa wskazówka od naszej skin ekspertki: na początku koncentrujemy się, by dobrze nałożyć kosmetyk, by wykonać zadanie. Ale gdy już oswoisz się z pielęgnacją i nakładaniem, zacznij nakładać kosmetyki uważnie z intencją poprawy stanu swojej skórze. Po prostu nakładając pomyśl, “nakładam kosmetyk, by pomóc swojej skórze”, zamiast myśleć o tym, co jeszcze powinnaś zrobić, zaraz po nałożeniu pielęgnacji.  

Wskazówki praktyczne: 

Latem można zminimalizować liczbę kroków w pielęgnacji porannej, ograniczając ją do serum antyoksydacyjnego i kremu z filtrem. W zależności od warunków, np. podczas wyjazdu na plażę, można pominąć krem nawilżający​​.

Jeżeli chcesz dodać do swojej pielęgnacji kosmetyk samoopalający, masz dwa rozwiązania: 
a) Jeżeli wybierasz kosmetyk z erytrulozą, jak np. Woods_ Copenhagen - Sun Drops, możesz go dodać do swojego kremu nawilżającego na dzień. Efekty działania erytrulozy są łagodniejsze, a kolor bardziej jednolity ze skórą, więc można używać co na dzień.
b) Typowy samoopalacz lub produkt ze składnikiem DHA (dihydroaceton) jest mocniejszy i warto zastosować go na noc, na nawilżoną skórę, zachowując wszystkie zasady ostrożności, by nie mieć smug i nadmiernie pomarańczowego koloru. 

Pielęgnacja wieczorna

Praktycznie każda wieczorna pielęgnacja jest podzielona na etapy:

Odbudowa bariery hydrolipidowej:

 1. Serum lipidowe (czyste oleje lub serum emulsyjne, np. olej z ogórecznika, olej konopny).
 2. Krem okluzyjny, bogaty i treściwy.

Działania aktywne:

 1. Serum aktywne (serum rozwiązujące problem skóry, wpływające na zmianę procesów w skórze. Zawiera składniki aktywne jak. np. retinoidy, kwasy, peptydy, składniki rozjaśniające i wiele innych). 
 2. Krem okluzyjny (bogaty i treściwy).

Oleje do odbudowy bariery hydrolipidowej nakładamy jako pierwsze i przykrywamy kremem. Oleje półokluzyjne, takie jak olej z awokado czy masło shea, mogą zamykać pielęgnację​​, ale nie dadzą takiej okluzji jak krem na bazie olejów i emoilentów - ochrona dla skóry będzie wtedy mniejsza i dłużej będziesz czekać na odbudowę bariery hydrolipidowej. 

Kupując kosmetyki warto znać składniki kosmetyków i ich funkcje, aby móc je odpowiednio łączyć i dopasowywać do potrzeb skóry. Nie nakładamy serum aktywnego po lipidach do odbudowy bariery hydrolipidowej i nie łączymy tych etapów. 

Dodatkowe wskazówki

Nawilżanie skóry: Produkty nawilżające nakładamy na skórę suchą, nie wilgotną​​.

Serum aktywne: Nakładamy je na osuszoną skórę, przykrywając kremem​​.

Kremy i oleje: Oleje półokluzyjne lub okluzyjne mogą zamykać pielęgnację, ale należy pamiętać, że nie dają one tak dużej okluzji jak kremy o bogatej konsystencji​​.

Jak łączyć ze sobą poszczególne składniki aktywne? 

Ten temat jest dość skomplikowany, dlatego stworzyłyśmy dla Ciebie prezent - przejrzyste tabele wyjaśniające, które połączenia są ok, a których należy unikać! Podaj swój adres, aby odebrać tabele :)

Na zakończenie ważne przypomnienie :) 

Kosmetyków na rynku jest ogrom i każda marka "swój ogonek chwali". Jeśli zaczynasz się gubić w ilości rozwiązań i w tym, co wybrać pamiętaj o podstawowej zasadzie: 

Twoje kosmetyki mają być NIE TYLKO dopasowane do potrzeb skóry w znaczeniu ogólnym. Mają też w pielęgnacji pełnić określoną funkcję i być dostosowany do Twojej skóry indywidualnie. Nie należy używać produktów tylko dlatego, że są popularne lub ktoś inny je polecił​​. Przeczytaj więcej o funkcjach kosmetyków w tym artykule (klik).

Nie wiesz jakie kosmetyki wybrać i czujesz się zagubiona w gąszczu informacji? Zacznij od Prostego Startu, programu pielęgnacyjnego, który zdiagnozuje Twoją skórę, dostosuje pielęgnację w oparciu o wyniki diagnozy, aby skutecznie odpowiadać na potrzeby skóry​​ i zaproponuje odpowiednie kosmetyki. Potem trzeba je już tylko nałożyć i czekać na efekty :) 

Dodaj komentarz

3 komentarze
Skin Wisdom - 2024-07-12
Dzień dobry Pani Agato, adres mailowy należy wpisać w dedykowanym do tego okienku pod zdjęciem z tabelą:). Po zapisie system wyśle do Pani wiadomość z obiecanym schematem.
Ewa - 2024-07-10
Dziękuję.
AGATA - 2024-07-10
beraga@poczta.onet.pl