Czy masz odwodnioną skórę? Sprawdź!

Czy masz odwodnioną skórę? Sprawdź!

Odwodniona skóra to problem, który dotyka wielu z nas, zwłaszcza w określonych momentach roku (np po wakacjach i w sezonie grzewczym).

Choć często odwodniona skóra mylona jest ze skórą suchą, odwodnienie może dotknąć każdej skóry – zarówno suchej, mieszanej, jak i tłustej.

W dzisiejszym wpisie wyjaśniamy:

- jak rozpoznać odwodnioną skórę na twarzy i ciele,

- kiedy szczególnie należy zwracać na to uwagę

- jakie są skutki niedostatecznego nawilżenia. 

Czytaj dalej, by dowiedzieć się czy Twoja skóra jest odwodniona oraz jak sobie z tym poradzić!

 

Skóra sucha vs skóra odwodniona - podstawowe różnice

Skóra sucha częściej bywa odwodniona - prawda czy mit?

Objawy odwodnionej skóry

Picie wody pomaga nawilżyć skórę - prawda czy mit?

Kiedy najczęściej mamy odwodnioną skórę?

Jakie są skutki odwodnienia skóry?

Jak zadbać o nawilżenie?

 

Skóra sucha vs skóra odwodniona

Suchość skóry to pojęcie, które odnosi się do poziomu natłuszczenia, a nie nawodnienia. Jest to w zasadzie trwały stan naszej skóry, jej indywidualna właściwość. Skóra sucha to taka, która produkuje małą ilość sebum (łoju), a jej przeciwieństwem jest skóra przetłuszczająca się. Przyczyna, przez którą mamy skórę suchą, leży głównie w naszych genach. Z taką się urodziliśmy i niewiele możemy z tym zrobić, oprócz, oczywiście, stosowania właściwej pielęgnacji. Skóra sucha ma swoje wady (zwykle jest cieńsza, bardziej wrażliwa, szybciej zdradza oznaki starzenia), ale ma również wiele zalet (mała skłonność do wyprysków i innych "niedoskonałości", gładki, estetyczny wygląd, brak wyraźnych porów i zaskórników, długo utrzymujący się makijaż itd.).

Odwodnienie skóry to z kolei pojęcie, które odnosi się do poziomu nawilżenia, czyli do tego, ile wody znajduje się w naskórku i głębszych warstwach skóry. Za ten stan odpowiadają głównie czynniki zewnętrzne i wewętrzne, na które mamy wpływ. Niewłaściwa pielęgnacja, narażanie skóry na niekorzystne warunki atmosferyczne (słońce, wiatr, wysoka temperatura, suche powietrze), palenie papierosów, zniszczona bariera hydrolipidowa, a nawet problemy hormonalne (niedoczynność tarczycy) - to czynniki sprzyjające odwodnieniu skóry. Na szczęście jest to stan przejściowy! Zidentyfikowanie i wyeliminowanie przyczyny problemu i wprowadzenie zmian w pielęgnacji - to wystarczy, abyśmy znów cieszyli się piękną, napiętą, nawilżoną skórą :) 


 

Czy skóra sucha częściej bywa odwodniona?

Gdybyśmy odpowiadały na to pytanie 200 lat temu, odpowiedź byłaby twierdząca. Sebum na powierzchni skóry zapobiega przeznaskórkowej utracie wody (TEWL), czyli po prostu odparowywaniu wody ze skóry, a brak sebum sprzyja temu parowaniu. Teoretycznie skóry suche powinny mieć większą tendencję do odwodnienia. Jednak dzisiaj, gdy ludzie z tłustą skórą robią wszystko, aby pozbyć się świecenia i niedoskonałości, odwodnienie równie często dotyczy także ich! Retinoidy, mocno złuszczające kwasy, tlenek cynku - przy ich stosowaniu trzeba zwracać szczególną uwagę na sumienne nawilżanie. 

Spójrz na poniższy wykres. Jak widzisz, suchość/tłustość i odwodnienie/nawilżenie są od siebie niezależne. W którym miejscu na wykresie umieścisz skórę, w której dziś się obudziłaś/eś? 

Objawy odwodnionej skóry

Skóra twarzy jest wyjątkowo narażona na odwodnienie, co wynika z jej bezpośredniego kontaktu z czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wiatr, słońce, czy zanieczyszczenia. Oto kilka charakterystycznych objawów odwodnionej skóry twarzy:

  1. Uczucie ściągnięcia – szczególnie po umyciu twarzy, nawet jeśli stosujesz łagodne, nawilżające produkty do mycia
  2. Widoczne zmarszczki mimiczne – odwodnienie sprawia, że drobne linie stają się bardziej widoczne, zwłaszcza wokół oczu i ust oraz na czole. 
  3. Zmęczony wygląd – brak odpowiedniego nawilżenia sprawia, że skóra traci blask; wygląda na szarą, matową i zmęczoną. 
  4. Nadmierne przetłuszczanie się – odwodniona skóra tłusta może reagować nadprodukcją sebum, co prowadzi do nadmiernego błyszczenia, a nawet do powstawania wyprysków. 
  5. Szorstkość i łuszczenie się – skóra na ciele, szczególnie na łokciach, kolanach i łydkach, staje się sucha, szorstka, może się nawet łuszczyć ("sypać"). 
  6. Swędzenie – skóra Cię swędzi, łatwo podrażniają Cię ubrania? To może być objaw odwodnienia skóry! 
  7. Brak elastyczności – odwodniona skóra traci swoją sprężystość. Możesz to zbadać, naciągając palcami skórę na twarzy, brzuchu lub udzie. Jeśli skóra nie wraca do pierwotnej pozycji natychmiast po puszczeniu, może to sugerować problem z nawilżeniem. 
  8. Wiotkość – niedostatecznie nawilżona skóra staje się bardziej podatna na wiotczenie. 

Czy picie wody pomaga nawilżyć skórę?

Jeśli organizm jest odwodniony, od razu odbija się to na naszym wyglądzie. Skóra staje się poszarzała, sucha w dotyku, uwydatniają się zmarszczki, mamy podkrążone oczy. Pamiętajmy jednak, że odwodnienie daje szereg innych objawów (suchość w ustach, bóle głowy, zmęczenie, zwiększone pragnienie, a nawet gorączka) i zwykle pojawia się podczas choroby, przy dużym wysiłku czy w czasie ogromnych upałów, i to jeśli zapominamy o jedzeniu i piciu.  Jeśli Twój organizm jest ogólnie odpowiednio nawodniony i czujesz się dobrze, a Twoja skóra jest sucha jak wiór, paradoksalnie wypicie dodatkowej szklanki, a nawet butelki wody, nie nawilży skóry. Dopóki nie zadbasz o naskórek i jego szczelność, przeznaskórkowa utrata wody (TEWL) będzie się pogłębiać, pogarszając stan Twojej skóry. 


 

Kiedy najczęściej mamy odwodnioną skórę?

Odwodnienie skóry może nastąpić w każdej chwili, ale istnieją pewne okresy, w których szczególnie warto zwrócić uwagę na jej kondycję:

  • Po wakacjach – ekspozycja na słońce, wiatr i słoną wodę może prowadzić do odwodnienia skóry. Choć opalona skóra dla wielu osób wygląda atrakcyjnie, warto pamiętać, że promienie UV mogą uszkadzać barierę hydrolipidową skóry, co skutkuje utratą wilgoci. 
  • W sezonie grzewczym – niestety, chłodne miesiące nie będą oznaczały ulgi dla odwodnionej skóry. Włączone ogrzewanie w domu i w pracy może powodować, że powietrze staje się bardzo suche, co bezpośrednio wpływa na kondycję naszej skóry. W tym czasie warto stosować intensywnie nawilżające kosmetyki oraz stosować kremy okluzyjne, aby zapobiec odwodnieniu skóry.

 

Jakie są skutki odwodnienia skóry?

Niedostateczne nawilżenie skóry to nie tylko problem estetyczny, ale również zdrowotny. Oto, czym może grozić długotrwałe odwodnienie skóry:

  • Dyskomfort - odwodniona skóra swędzi, czujemy jej podrażnienie i ściągnięcie. 
  • Łatwiejsze uszkodzenia naskórka – sucha i odwodniona skóra jest bardziej podatna na otarcia i mikrouszkodzenia, co może prowadzić do stanów zapalnych.
  • Zmniejszona odporność skóry – odwodniona skóra ma osłabioną barierę ochronną, przez co jest bardziej narażona na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, a także chorobotwórczych bakterii i wirusów. 

Istotne są też kwestie estetyczne:

  • Pogłębienie zmarszczek – odwodniona skóra traci swoją jędrność, co przyspiesza proces starzenia się i sprawia, że zmarszczki stają się bardziej widoczne.
  • Niezdrowy, zmęczony wygląd – odwodniona skóra sprawia, że wyglądamy po prostu... niezdrowo, na zmęczonych i starszych niż pokazuje nasz PESEL. W drugą stronę - świetnie nawilżona skóra zamaskuje nawet nieprzespaną noc. 
  • Problemy z makijażem – jeśli nałożymy podkład na odwodnioną skórę, prawdopodobnie zacznie się ciastkować i wyglądać nieestetycznie już po paru godzinach od nałożenia. 

 

Zadbaj o nawilżenie swojej skóry!

Jeśli zauważyłaś u siebie objawy odwodnienia skóry, nie czekaj! Włącz do pielęgnacji odpowiednie produkty nawilżające. W poniższych wpisach znajdziesz konkretne rekomendacje od naszej Skin Ekspertki - wybierz wpis dla siebie i skorzystaj z podpowiedzi

- Czym nawilżać skórę w letnie dni

- Czym nawilżać w sezonie jesienno-zimowym, gdy stawiamy na intensywne odnawianie, korzystamy z retinoidów i/lub kwasów

 

Dowiedz się więcej z odcinka na kanale Skin Ekspert!


Powiązane posty

Dodaj komentarz