Szukaj na blogu

Ułożymy Twój plan pielęgnacji
w 5 minut!
AKCJA ANTYOKSYDACJA! Zakonserwuj swoją skórę!

AKCJA ANTYOKSYDACJA! Zakonserwuj swoją skórę!

Jeszcze 10 lat temu mogliśmy policzyć produkty z antyoksydantami na palcach jednej ręki. Dzisiaj jest ich kilkadziesiąt, a nasza wiedza o nich oraz świadomość o roli, jaką odgrywają w skórze, jest coraz większa. Na szczęście :)

W skrócie możemy powiedzieć, że antyoksydanty zapobiegają starzeniu się skóry na poziomie komórkowym. Działają inaczej niż retinoidy czy peptydy. Te ostatnie składniki działają stymulująco na komórki, antyoksydanty robią wszystko, by Twoje komórki zostały zdrowe, nieuszkodzone oraz mogły być stymulowane przez inne składniki. Więcej o antyoksydacji w pielęgnacji mówimy w naszym filmie na kanale YT:

W Skin Wisdom uważamy, że antyoksydacja to jedna z absolutnych podstaw pielęgnacji i cieszymy się, że rośnie świadomość i zainteresowanie tą kategorią produktów.

Jak jednak wybrać najlepszy produkt antyoksydacyjny?

Wszystko zaczyna się od składnika, czyli wyboru antyoksydantu. Wybór ten będzie determinował zarówno konsystencję produktu, jak i jego miejsce w rutynie pielęgnacyjnej.

Kwas askorbinowy - witamina C

Ciagle najlepiej przebadaną substancją jest witamina C w postaci kwasu askorbinowego. Ta jednak jest dość niestabilna, dlatego zawsze jest "wspomagana" innymi antyoksydantami, np. witaminą E i kwasem ferulowym. Taka kombinacja ma mnóstwo zalet i korzyści dla naszej skóry, ale może być lekko drażniąca. Dlatego jeśli jeszcze nie próbowałaś tej kombinacji, to podpowiadamy, że nie rekomendujemy tego rozwiązania skórom wrażliwym, reaktywnym, naczyniowym, szczególnie na początek wprowadzania antyoksydantów. Skóry tłuste często też reagują niechętnie na to połączenie ze względu na witaminę E. Ale skóry suche, bardzo suche i lekko przetłuszczające się, powinny się polubić z tą kombinacją.

Przykładowe produkty: 

Etylowana wersja witaminy C

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się etylowana wersja witaminy C. To też kwas askorbinowy, ale poprzez etylowanie staje się bardziej trwałą i praktycznie nie drażniącą wersją królowej antyoksydantów. Jest na tyle stabilna, że można go wprowadzić w inne niż płynne konsystencje, bez utraty właściwości tego drogocennego składnika. Dlatego coraz częściej pojawiają się bogatsze emulsje oraz kremy z etylowaną witaminą C. To świetna wersja dla nowicjuszy, a także skór problematycznych, szczególnie, że można zacząć od mniejszych stężeń. 

Przykładowe produkty: 

Podpowiedź z naszej strony: wersja kremowa będzie mniej drażniąca niż płynne serum, ale w przypadku tej wersji witaminy C raczej nie obawiamy się niedogodności. Ta pochodna witaminy C nie wymaga wspomagania innymi antyoksydantami, ale warto wybrać wersję, która ma dodatkowe składniki aktywne - im więcej antyoksydantów, tym lepiej dla naszej skóry :)

Inne pochodne witaminy C

Witamina C ma jeszcze 2 popularne pochodne: glukozyl askorbylu oraz tzw. witaminę C-tetra, czyli tetraizopalmitynian askorbylu - obie są rozpuszczalne w tłuszczach, co wpływa na konsystencję (są albo olejowe, albo emulsyjne). Mówi się jednak, że dzięki olejowej strukturze, szczególnie wersja tetra lepiej przenika w głębsze warstwy naskórka, i potrzebne jest mniejsze stężenie, aby uzyskać zadowalające efekty. Pamiętaj jednak, że lepsze przenikanie może paradoksalnie wywołać lekkie zaczerwienienie skóry. 

Produkty z glukozylem askorbylu i witaminą C-tetra: 

Nasza rekomendacja: antyoksydację na bazie glukozylu askorbylu może zastosować każda skóra bez ograniczeń. Szczególna rekomendacja dla skór wrażliwych, reaktywnych, naczyniowych. Kosmetyki z wersją tetra są bardziej wymagające ze względu na tłustą, często olejową konsystencję. Świetnie jednak sprawdzą się przy skórach suchych, bardzo suchych, zarówno do twarzy, jak i do ciała.

A co jeśli nie witamina C? Czy są inne antyoksydanty?

Oczywiście, ale ważne jest, by nie chwytać się każdego popularnego składnika, a oprzeć się na badaniach i skuteczności działania. Stworzenie kosmetyku jest łatwe, trudniej jest zapewnić jego skuteczne działanie w skórze i wywołać określoną reakcję na poziomie komórkowym.

Znane antyoksydanty o udowodnionym działaniu na poziomie skóry to:

  • witamina E,
  • kurkumina,
  • glutation,
  • sylimaryna,
  • wyciąg z chmielu,
  • rezweratrol,
  • koenzym Q10.

Przykładowe antyoksydanty bez witaminy C:

Jak zastosować antyoksydanty w pielęgnacji?

Jeżeli wybierasz serum o lekkiej, bardziej wodnej konsystencji lub szybko wchłaniającej się emulsji, to zastosuj je rano jako pierwszy krok na suchą skórę (bez toniku i bez zwilżania skóry wodą), następnie nałóż pozostałe kroki pielęgnacyjne. Jeżeli wybierzesz krem lub bogatszą emulsję, możesz przenieść antyoksydanty na noc, nałożyć je jako pierwszą warstwę i przykryć kremem okluzyjnym lub nawilżającym. Możesz też połączyć kilka produktów antyoksydacyjnych dla mocniejszego działania. O takiej możliwości, a także jak łączyć antyoksydanty z innymi składnikami aktywnymi, nasza skin ekspertka, Agnieszka Zielińska, opowiada w nagraniu live o antyoksydacji.