3 proste rady jak mądrze wzmocnić pielęgnację

3 proste rady jak mądrze wzmocnić pielęgnację

Upgrade pielęgnacji, czyli co zrobić, gdy "apetyt na pielęgnację rośnie w miarę jedzenia"?

Pielęgnacja skóry to proces. Składa się na niego nie tylko znajomość składników aktywnych i dopasowanie kosmetyków do skóry, ale także obserwacja skóry i jej reakcji na wybraną pielęgnację. Obserwacja i uważność są nam potrzebne, aby podejmować decyzje czy aktualna pielęgnacja jest dobra, wypełnia swoje zadania, potrzebuje modyfikacji czy zmiany, np. składnika aktywnego, innego kremu nawilżającego, czy może potrzebuje upgrade'u. W tym wpisie wyjaśnimy czym jest upgrade pielęgnacji i jak się za niego zabrać.

  1. Czym jest upgrade pielęgnacji?
  2. Kiedy zrobić upgrade pielęgnacji?
  3. Kiedy NIE robić wzmocnienia pielęgnacji?
  4. Jak może wyglądać ulepszenie pielęgnacji?
  5. Przykłady serów z peptydami

 

Czym jest upgrade pielęgnacji?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest upgrade pielęgnacji. Nie używając anglojęzycznego terminu, możemy powiedzieć o wzmocnieniu obecnie stosowanej pielęgnacji dodatkowym składnikiem aktywnym lub zwiększeniem stężenia czy częstotliwości aktualnie używanego składnika. Dotyczy to zazwyczaj serum aktywnego.

 

Kiedy zrobić upgrade pielęgnacji?

To ważne pytanie i jest ono powiązane z naszą uważną obserwacją skóry. Czym jest obserwacja skóry? Na pewno nie chodzi o wpatrywanie się w nią czy w jej odbicie w lustrze przez 24 godziny na dobę i analizowanie każdej krostki. Ale, żeby zacząć wzmacniać swoją pielęgnację, musisz wiedzieć, czy Twoja pielęgnacja do odbudowy bariery hydrolipidowej jest wystarczająca, jak reaguje skóra na aktualne serum aktywne, czy ono daje efekty i jakie. Musisz też zawsze pamiętać, jakie są priorytety Twojej pielęgnacji. Nie robimy upgrade'u pielęgnacji tylko dlatego, że ktoś nam to zasugerował, czy wydaje nam się, że byłoby fajnie (lub powinniśmy) wprowadzić dany składnik aktywny. To zawsze jest świadoma decyzja, a nie działanie pod wpływem impulsu.

Wzmocnienie pielęgnacji ma miejsce w kilku określonych sytuacjach:
  • Kiedy naszą obecną pielęgnację zaczynamy w rytmie slow, pozwalając skórze się dostosować do większej zmiany, i nie chcemy przesadzić ze zbyt dużą częstotliwością stosowania serum aktywnego.
  • Kiedy widzimy, że nasza obecna pielęgnacja działa, ale chcemy mocniejszego efektu, pamiętając o tym, by nie zaburzyć równowagi w całej pielęgnacji skóry.
  • Kiedy chcemy szerszego, bardziej kompleksowego działania na dany problem – w przypadku różnych problemów różne składniki działają w inny sposób na skórę, jednak w kontekście całego procesu, jest to działanie synergiczne: np. retinol i peptydy w przypadku działań anti-aging, azeloglicyna i kwas azelainowy w przypadku skóry naczyniowej, kwas traneksamowy i witamina C czy arbutyna w przypadku przebarwień, retinoidy i kwasy w przypadku trądziku itd.

 

Kiedy NIE robić wzmocnienia pielęgnacji?

Nie wprowadzaj mocniejszego/intensywniejszego działania, jeśli:

  • nie znasz reakcji swojej skóry,
  • jesteś na początku nowej rutyny pielęgnacyjnej i dopiero czekasz na efekty jej działania,
  • nie wiesz, jak zareagować, gdy Twoja skóra zareaguje inaczej niż tego oczekujesz,
  • jest Ci dobrze z obecną pielęgnacją i kompletnie nie czujesz potrzeby wprowadzania żadnych zmian.

 

Jak może wyglądać ulepszenie pielęgnacji?

Jednym z najprostszych rozwiązań jest dodanie do aktualnej rutyny pielęgnacyjnej serum z peptydami. Niezależnie od tego, czy skupiasz się na trądziku, zaczerwienieniu czy procesie przeciwstarzeniowym, aktywne serum z peptydami może wspomóc Twoją pielęgnację, poszerzając jej działanie.

Jak to może wyglądać w praktyce? Jeśli głównym składnikiem Twojego aktywnego serum jest serum z retinoidami lub kwasem AHA, na przykład migdałowym, i stosujesz je raz w tygodniu wieczorem, możesz dodać serum z peptydami (poniżej znajdziesz kilka sugestii) i stosować je 1-2 razy w tygodniu. Przykładowy schemat Twojej pielęgnacji wieczornej może wyglądać wówczas tak:

  • Poniedziałek: Odbudowa bariery hydrolipidowej
  • Wtorek: Serum aktywne z retinoidami lub kwasami AHA + krem okluzyjny
  • Środa: Serum z peptydami + krem okluzyjny
  • Czwartek: Odbudowa bariery hydrolipidowej
  • Piątek: Serum z peptydami + krem okluzyjny
  • Sobota i niedziela: Odbudowa bariery hydrolipidowej

Peptydy są aktywnym składnikiem, nie wywołującym skutków ubocznych, nie drażniącym ani nie wysuszającym skóry. Nie ma potrzeby robienia przerw między nimi a serum z kwasami czy retinoidami. Peptydy miedziowe nawet przyspieszają regenerację skóry po zastosowaniu bardziej drażniących składników, dlatego warto je wprowadzić na dzień następny po ich użyciu.

 

Przykłady serów z peptydami

Peptydy miedziowe regenerujące skórę, działające przeciwzmarszczkowo i przyspieszające gojenie się skóry:

         

                 

             

               

Peptydy neuroprzekaźnikowe, wpływające na wypłycenie zmarszczek mimicznych:

                           

                           

                   

               

Peptydy sygnałowe, stymulujące skórę do regeneracji:

               

               

                 

                   

A jak wygląda Twoja pielęgnacja? Czy jesteś gotowa na ulepszenie? Peptydy mogą stanowić doskonałe rozwiązanie, będąc jednocześnie bezpiecznym składnikiem do eksperymentowania z pielęgnacją skóry.

Dodaj komentarz