Szukaj na blogu

Ułożymy Twój plan pielęgnacji
w 5 minut!
Czy moje serum aktywne działa? Bo nie widzę efektu

Czy moje serum aktywne działa? Bo nie widzę efektu

Czy moje serum aktywne działa? Bo nie widzę efektów.

Używasz serum aktywnego, ale jeszcze nie widzisz 100% efektów? Nie tylko nie znikają krostki, ale też pojawiają się nowe? A może ciągle nie widzisz zmiany w przebarwieniach czy zaczerwienieniu?  

Zaczynasz się zastanawiać czy to oznacza, że serum aktywne nie działa? Czy już powinnaś coś zmienić? Na co? Jak? A może powinnaś coś dodać? 

A może bot Skin Wisdom się pomylił i zamiast mojego serum powinnam kupić to zachwalane w grupie na FB czy Ig (bo u innych zadziałało)? 

Spokojnie, przy zmianie pielęgnacji zawsze pojawiają się wątpliwości i wynikają przede wszystkim z dwóch aspektów: 

1. naszej niecierpliwości - chcemy zobaczyć efekty jak najszybciej, na już 

2. braku znajomości własnej skóry, a co za tym idzie braku doświadczenia w jej reakcjach na dobrą dla niej pielęgnację 

Te dwa elementy mocno mieszają w naszych głowach, doprowadzając nas do chybionych zakupów i niewłaściwych decyzji. Kto tego nie przeżył ręka w górę ;) 

 

Zacznijmy od przypomnienia, czym jest serum aktywne. 

Serum aktywne to serum do zadań specjalnych. Może działać na zaskórniki, trądzik, rumień, wrażliwość, przebarwienia czy zmarszczki. Ma zawierać składniki aktywne mogące wywołać określone reakcje ze strony skóry lub wpłynąć na procesy w skórze, które pozwolą na zobaczenie właściwych efektów. Do takich składników należą: kwasy AHA/BHA/PHA, retinoidy, azeloglicyna, peptydy, kwas traneksamowy, arbutyna lub ekstrakty roślinne o udowodnionym konkretnym działaniu

Serum aktywne nie jest ani serum nawilżającym (choć może mieć w składzie te składniki), ani serum antyoksydacyjnym (które ma wyselekcjonowane skuteczne składniki działające na wolne rodniki). 

 

Serum aktywne jest częścią całej pielęgnacji i na całość trzeba patrzeć w kontekście skóry i potencjalnie braku efektów.

 

Ale co zrobić gdy nie widać efektów? Zmieniać?  

Ulubiona odpowiedź naszej skin ekspertki na takie pytanie brzmi: „To zależy”.

Nie ma jednej ogólnej zasady dla każdego, bo w centrum zainteresowania jest Twoja skóra, a ta jest unikalna i nie można jej odnieść do żadnej innej skóry. 

 

TWOJA SKÓRA

Skóra jest podstawą Twojej pielęgnacji. Każdy kosmetyk musi być dopasowany do skóry, bo skóra jest żywym organem, na który wpływają nie tylko czynniki zewnętrzne, ale też wewnętrzne, hormony, emocje, stres - całe nasze życie. 

Co ważne, ona się też zmienia w czasie. I to jest też element, który warto uwzględnić w ocenie pielęgnacji. 

Żeby móc to zrobić, potrzebna jest…

 

UWAŻNOŚĆ 

Mamy tendencję do działania bez zastanawiania się i tylko czekamy na natychmiastowe efekty. Skóra uczy nas uważności. Każdy program pielęgnacyjny wymaga obserwacji skóry i poznania jej reakcji na nową pielęgnację. Czy jest bardziej, czy mniej podrażniona, czy jest wysuszona, czy bardziej się przetłuszcza, czy pojawiają się krostki i jakie? Takie same jak poprzednio, a może inne? Jak szybko znikają? 

Każda z tych informacji pozwoli Ci na podejmowanie decyzji bez pośpiechu i bez pochopnego działania. 

Wbrew pozorom uważność nie wymaga od Ciebie patrzenia na swoją skórę 24 godziny na dobę. Chodzi bardziej o zastanowienie się przez chwilę nad tym co na niej widzisz. 

Np. widzisz pojawiające się krostki w trakcie stosowania nowego serum aktywnego. Zamiast myśleć: “o matko kolejna krostka, jak to wygląda, ten kosmetyk nie działa, muszę znaleźć nowy i to szybko, kolejny syf na mojej skórze i nie podobam się sobie”, spróbuj „o matko, kolejna krostka…OK. Jestem w procesie pielęgnacji, to się może zdarzyć. Nie miałam jeszcze takich krostek, są inne, trzeba poobserwować, jak się będą goić. Podskórne gule mogą oznaczać, że coś jest nie tak z pielęgnacją dla mojej skóry. Ale skóra się mniej przetłuszcza niż wcześniej. Spokojnie bez paniki. Teraz nie mam czasu, ale wieczorem to przeanalizuję”.

Widzisz różnicę? Uważność pozwala Ci na wyeliminowanie emocji, szczególnie tych o niskich wibracjach, zauważenie co się dzieje i zastanowienie się przez chwilę co nam to daje.

Na nasze szybkie i podkreślamy, często pochopne działanie ma presja czasu. 

Wydaje się nam, że pielęgnacja zadziała i już w 24 godziny będą efekty. To samo często mówią nam reklamy, jednak w przypadku rozwiązywania problemów skóry nie jest to prawdą. 

CZAS

Skóra potrzebuje również CZASU. Potrzebuje minimum miesiąca na zareagowanie na nową pielęgnację. Zareagowanie = początki adaptacji, „załapanie”, że coś się zmieniło. Potem, w zależności od stanu skóry, potrzebne są kolejne miesiące na wyrównywanie procesów, które do tej pory zachodziły źle. 

I jeśli zamiast spokoju i dobrych wibracji, Twoja skóra dostaje frustrację i stres, które podnoszą poziom kortyzolu, nie dziw się, że wszystkie zmiany zachodzą w kratkę.

Nasze podejście, nasze myślenie o naszej skórze, pielęgnacji ma kolosalny wpływ na tempo poprawy. A to z kolei na nasze działania i „zespół szybkiego reagowania”    

 

W praktyce codziennej taki zespół to dobra rzecz. Wie, jak działać w sytuacjach kryzysowych. Ale niestety z powodu powyższych punktów, Ty włączasz zespół szybkiego reagowania ZA KAŻDYM RAZEM, czyli nawet wtedy, kiedy nie trzeba. 

 

REAKCJA VS DZIAŁANIE 

Czym się objawia zespół szybkiego reagowania? 

Natychmiastową zmianą kosmetyków, wprowadzaniem nowych produktów, frenetycznym szukaniem pomocy i pytaniem na grupach pielęgnacyjnych co zrobić (co zazwyczaj skutkuje ponad 200 różnymi rozwiązaniami). Nikt nie będzie znał lepiej Twojej skóry od Ciebie, a ta znajomość daje Ci opcję działania zamiast reagowania. 

Działanie oznacza, że zanim wprowadzisz natychmiastowe zmiany, zatrzymujesz się na chwilę, zastanawiasz się co i kiedy wprowadziłaś i czy to jest moment na zmianę, czy trzeba jeszcze poczekać. 

Być może, zamiast zmiany kosmetyku wystarczy zwiększyć (lub zmniejszyć) częstotliwość serum aktywnego, bo widzisz, że skóra zaczyna reagować na serum, ale za mało lub jej reakcja jest wynikiem zbyt mocnego naruszenia bariery hydrolipidowej. 

Reagując, zapominamy o naszej skórze, o tym, że jest to żywy organ i pielęgnacja działa na wielu płaszczyznach

i procesach w skórze. To nie kosmetyki są podstawą, a Twoja skóra. 

Reagując, ciągle stawiasz kosmetyki na pierwszym miejscu. 

Działając, dopasowujesz kosmetyki do skóry.  

 

Czas na praktyczne wskazówki i odpowiedzi co zrobić, gdy masz wrażenie, że Twoje serum aktywne nie działa? 

PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI 

1. Sprawdź priorytet Twojej pielęgnacji - czy na pewno jest właściwy? Często po rozpoczęciu odbudowy bariery hydrolipidowej skóra zaczyna pokazywać, co naprawdę jest problemem i warto to ze sobą i z nią sprawdzić. Właśnie od tego jest nasza diagnoza Skin Wisdom

2. Sprawdź jakie składniki aktywne ma Twoje serum i czy jest dopasowane do potrzeb skóry (w Skin Wisdom możesz to sprawdzić po kategorii potrzeby skóry

3. Sprawdź inną częstotliwość stosowania: jeśli widzisz, że serum działa, ale niewystarczająco, możesz zacząć je stosować częściej lub w innym układzie np. zamiast co 2-3 dzień. Sprawdź, co powie Twoja skóra po zastosowaniu 2 dni z rzędu, a potem 2 dni przerwy. 

4. Zrób zdjęcie swojej skórze i porównaj wersję przed i po - przyzwyczajamy się do naszego wyglądu i często okazuje się, że dopiero porównując zdjęcia sprzed kilku miesięcy, widzimy, że są efekty.

5. Ile czasu minęło od wprowadzenia nowej pielęgnacji? Pielęgnacja skóry i jej wyprowadzanie z problemów to proces, który może trwać od 3 do nawet 12 miesięcy i co ważne, nie zawsze jesteśmy w stanie wyeliminować ze skóry 100% wszystkich „niedoskonałości”. Żeby to zrobić, musiałabyś być w hermetycznie sterylnych warunkach Ty i Twoja skóra, bez żadnych czynników zewnętrznych i również w sedacji, by nie myśleć i nie czuć ;) co prowadzi nas do oczekiwań.

6. Sprawdź swoje oczekiwania, ale też pierwotny stan skóry w stosunku do obecnej sytuacji. Czy nie oczekujesz za dużo i za szybko? A może apetyt urósł w trakcie jedzenia i chcesz więcej? 

 

Jeśli chcesz więcej, to jest jak najbardziej OK, ale to oznacza, że Twoje serum aktywne zrobiło swoją robotę i czas je zamienić na inne. 

 

Czy może się zdarzyć, że serum aktywne jest jednak za słabe? 

Tak może się zdarzyć. Jeżeli przeszłaś przez wszystkie punkty sumiennie i ciągle uważasz, że nie widzisz efektów, czas zmienić serum aktywne. Być może skórze potrzebne są inne składniki lub inne stężenia składników.

Jeśli masz wątpliwości dotyczące Twojej pielęgnacji i stosowania składników aktywnych, zapraszamy Cię na cykliczne spotkania Wisdom Space! W trakcie comiesięcznych spotkań na żywo nasza Skin Ekspertka odpowiada nawet na najtrudniejsze z Waszych pytań. Spotkania odbywają się online - na kanale Skin Ekspert. Zapisz się przy użyciu formularza na samym dole wpisu, aby nie przegapić kolejnych spotkań!

 

Już teraz chcesz wiedzieć więcej? Obejrzyj te odcinki na kanale Skin Ekspert na YT: 

SAGA O TRĄDZIKU:

Trądzik - stany zapalne, ropne krosty, grudki

Co pomaga na trądzik hormonalny?

Nadmiar sebum, zaskórniki

Dlaczego Twoja skóra jest czerwona?

Schodzące skórki, zaczerwienienia, warzący się makijaż?

W każdej chwili możesz też wykonać Diagnozę Skóry Skin Wisdom - w 15 minut otrzymasz rekomendację konkretnych kosmetyków dopasowanych do aktualnych potrzeb Twojej skóry!